Öne Çıkanlar fakıbaba vairo badem çeşidi Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

TZOB Başkanı Bayraktar: Afetzede Çiftçilerin Bankalara Kredi Borcu Faizsiz Ertelenmeli
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, geçen yıl ekim ayından itibaren görülen yağışlar, mevsim normallerinin altında gerçekleşen hava sıcaklıkları nedeniyle don, dolu gibi afetler yaşandığını vurguladı. Bu yılın ocak ayından itibaren yağan karın ürünleri soğuğa karşı koruduğunu, toprakta örtü görevi gördüğünü, toprağın yeterli nemi almasını sağladığını belirten Bayraktar, son günlerde gerçekleşen fırtına, hortum, aşırı yağış gibi afetlerin Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinin bazı illerinde, seralar başta olmak üzere, ekimi yeni yapılan tarla ürünleri ile meyve ve sebzelere zarar verdiğini kaydetti.
Özellikle Yalova ilinde fırtına nedeniyle bine yakın sera ve seralarda ekili olan kesme çiçek, salatalık, semizotu gibi ürünlerin zarar gördüğünü dile getiren Bayraktar, “Cihanbeyli’deki kum fırtınası çıkış dönemindeki buğdaya, ekimi yeni yapılan şekerpancarı ve ayçiçeğine zarar verdi. Buğdayda zararın boyutunun bazı alanlarda yüzde 40 oranlarına ulaştığı tahmin ediliyor” dedi.

-“YALOVA’DA İLK GÖZLEMLERE GÖRE ZARARIN BOYUTU 5 MİLYON TL’YE ULAŞTI”-

Ziraat odaları tarafından tespitlere devam edildiğini ifade eden Bayraktar, zararlarla ilgili olarak ziraat odalarından alınan ilk bilgiler konusunda da şunları kaydetti:
“Yalova: Fırtınanın verdiği zarar en fazla Yalova ilinde görülmüştür. Bine yakın sera ve seralarda ekili olan kesme çiçek, salatalık, semizotu gibi ürünler zarar gördü. Fırtına şiddetinin fazla olması nedeniyle plastik seraların örtüleri tamamen uçarken, demir aksamları da yerlerinden çıktı. İlin çiftçilerinin önemli geçim kaynağı olan kesme çiçek üretiminin zarar görmesi çiftçilerin mağduriyetine neden oldu. İlk gözlemlere göre zararın boyutunun 5 milyon TL’ye ulaştığı yönünde tahminler yapıldı. Açık alanda ise meyve ağaçlarında dallarda kırılmalar ve yatmalar meydana geldi.
Konya: Cihanbeyli ilçesinde gerçekleşen kum fırtınası, çıkış döneminde olan buğdaylara, ekimi yeni yapılan şekerpancarı ve ayçiçeğine zarar verdi. Buğdayda zararın boyutunun bazı alanlarda yüzde 40 oranlarına ulaştığı tahmin edildi. Yeni ekimi yapılan şekerpancarı ve ayçiçeğinde bazı yerlerde ekimin yenilenmesi zorunda kalınabilinecek.
Aydın: Aydın ili merkez, Buharkent, İncirliova, Sultanhisar ilçelerinde gerçekleşen fırtına, erik, şeftali, kayısı gibi meyvelere zarar verdi. Aydın İli merkeze bağlı Umurlu beldesinin önemli bir ürünü olan erik ağaçları zarar gördü.
Kocaeli: Seracılığın yoğun olduğu Kocaeli’ye bağlı Gebze ilçesi Kadıllı köyünde zararın boyutu büyük. Yapılan ilk tespitlere göre, toplam bin 500 serada zarar var. Bu seraların 300’ünün demir aksamı zarar görmüş geri kalanının plastik örtüleri attı. Seralarda üretimi yapılan kıvırcık, tere, roka, yeşil soğan gibi ürünlerde zarar oldu.
Bartın: Seracılığın yoğun yapıldığı 15 köyde 250 sera ve seralarda ekili olan çeşitli sebzeler fırtınadan zarar gördü.
Düzce: Fırtına ova ve köylerde etkili oldu. Bu köylerde seraların plastik örtüleri ve demir aksamları ile seralarda üretimi yapılan domates, salatalık, biber fideleri zarar gördü. Akçakoca ilçesinde fırtınanın hâkim olduğu güneye bakan yamaçlarda fındıklarda meyve gözlerinde ve yapraklarda yanma oldu. Yüzde 30-35 oranlarında zarar beklenmekte.
Antalya: Kaş ilçesinde 6 köyde yüzde 80 domates, yüzde 20 biber ekili cam ve plastik seralarda zarar görüldü. Cam seralarda kırılma olurken, plastik örtülerde atma oldu.

-FINDIK BAHÇELERİ ZARAR GÖRDÜ-

Giresun, Ordu: 2-9-19 Nisan 2012 tarihlerinde yaşanan fırtınadan fındık bahçeleri zarar gördü. Fındıkların çotanak taslaklarının oluştuğu bu nedenle fırtınaya karşı hassas olduğu bu dönemde gerçekleşen fırtına, yeni oluşan sürgünlerin kopmasına, dalların kırılmasına neden oldu.
Manisa: Gerçekleşen aşırı yağışlar nedeniyle baraj kapaklarının açılması, aynı zamanda yağışların devam etmesi Gediz nehrinin taşmasına yol açtı. Nehrin etrafında bulunan Turgutlu ilçesine bağlı tarım arazileri su altında kaldı. Oluşan su baskınından en fazla bağ alanları zarar görürken, aynı zamanda ekimi yapılacak, mısır, domates, biber alanlarının su altında kalması, ekimlerin gecikmesine neden olacak. Zararın boyutunun yağışların devam etmesi durumunda artacağı tahmin edildi.
Muğla: Fethiye ilçesinde etkili olan fırtına, çoğunlukla domates ekili seralara zarar verdi.”

-“ÖZELLİKLE SERA ÜRETİCİLERİNİN ZARARININ FAZLA OLDUĞU GÖRÜLÜYOR”-

Bayraktar, hasar tespit çalışmalarına devam edildiğini, oluşan zararın boyutlarının önümüzdeki günlerde netleşeceğini kaydetti. Ancak özellikle sera üreticilerinin zararının fazla olduğunun görüldüğünü bildiren Bayraktar, bu nedenle seralarda yer alan ürünlerde zararın artmaması için acil olarak plastik temin edilerek seraların kapatılması gerektiğine dikkat çekti.

-“ÖZEL BANKALAR DA KKREDİ BORÇLARINI FAİZSİZ ERTELEMELİ”-

Hasar tespit çalışmalarını takiben çiftçilerin bankalara olan kredi borçlarının faizsiz ertelenmesinin yerinde olacağını belirten Bayraktar, “Çiftçilerimiz Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin dışında diğer bankalardan da kredi kullanmaktadırlar. Özel bankalar da bu durumu göz ardı etmemeli, kredi borçlarını faizsiz ertelemelidir” dedi.


ANKA Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı