Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi bekir pakdemirli can erik hasadı palmiye yetiştiriciliği kuraklık

Bu haber kez okundu.

TZOB Başkanı Bayraktar: Aşırı Yağış Alan Bölgelere Bütçeden Gerekli Kaynak Aktarılmalı
ANKARA (ANKA)-Türkiye Ziraat Odaları Birliği(TZOB) Genel Başkanı Ş.Şemsi Bayraktar, son günlerdeki aşırı yağışlara işaret ederek, “Tarım Sigortaları Kanunu ile birçok tarımsal riskler teminat kapsamına alınmıştır. Ancak, halen çiftçilerin önemli bölümü çeşitli nedenlerle tarım sigortası yaptıramamıştır. Yetkililer, kalıcı çözüm üretilmesi ve yaraların sarılması bakımından maddi kayıplarının en kısa sürede telafi edilmesi için bu ilçelerin afet bölgesi kapsamına alarak, bütçeden gerekli kaynağı aktarmalıdır” dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Ş. Şemsi Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, 2011-2012 yılı üretim ve pazarlama döneminin başladığı Ekim ayının yağışlarla başladığını belirterek, “Son günlerdeki yağışlar İç Anadolu Bölgesinde memnuniyetle karşılanırken, aşırı yağışlar Akdeniz Bölgesi başta olmak üzere, Ege Bölgesi’nin bazı il ve ilçelerini etkisi altına almıştır. Birçok ilde halen yağmurların devam etmesi, ayrıca henüz sel sularının çekilmemesi nedeniyle hasar tespit çalışmaları tam olarak başlatılamamıştır. Ancak, Ziraat Odalarından alınan ilk tespitlere göre; Aşırı yağışlar sonucu meydan gelen seller ve derelerin taşması sonucu ortaya çıkan taşkınlar, Antalya’nın Serik ilçesinde, Manisa’nın Gördes ilçesi ve Denizli’nin Çameli ilçesinde can kaybına neden olurken diğer ilçelerde yerleşim yerleri yanında, ekili alanlardaki ürünlere, seralara ve hayvanlara önemli zararlar vermiştir” dedi.

En önemli zararın, Antalya İlinin Serik İlçesinin Gebiz Beldesine ait Haskızılören Köyünde yaşandığına işaret eden Bayraktar, bu köyde yaşayan Odaya kayıtlı 6 çiftçinin sel sularına kapıldığını, 1 çiftçinin ise cenazesi bulunduğunu, diğerlerine henüz ulaşılmadığını kaydetti. Köyde bulunan 25 evin tamamen yıkıldığını, çok sayıda hayvanın telef olduğunu, arı kovanlarının zarar gördüğünü belirten Bayraktar, “Ayrıca Haskızılören ve Akçapınar Köyünde 3 köprü yıkılmış, köylere ulaşım zorlaşmıştır. Serik Ziraat Odamız acil tedbir olarak bu köylere gıda yardımı yapmış, çiftçilerimize desteğini sürdürmektedir. Serik’te ayrıca, henüz tam tespit yapılamakla birlikte 5 bin dekar alanda meyve bahçesi, 3 bin dekar alanda pamuk, yaklaşık bin dekar serada çoğunluğu domates olmak üzere, salatalık ve biber ürünleri zarar görmüştür” ifadelerini kullandı.

-ALABALIK İŞLETMELERİNDE YÜZDE 30’A VARAN ORANLARDA ZARAR GÖRÜLDÜ-

Antalya İli Merkez İlçede Aksu çayına yakın olan Solak, Dumanlar, Yurtpınar, Murtuna, Güloluk, Gökdere, Yenidumanlar, Alaylı, İhsaniye, Çalkaya, Karaçalı, Kundu, Kemerağzı, Boztepe’de 950 çiftçinin 42 bin dekar alanında pamuk, mısır, domates, nar, narenciye ve sebzelerin zarar gördüğüne değinen Bayraktar şu noktalara değindi:
“Denizli İli Çameli İlçesinde 1 kadın çiftçi büyükbaş hayvanlarını kurtarmaya çalışırken hayatını kaybetmiş, alabalık işletmelerinde yüzde 30’a varan oranlarda zarar görülmüştür. Pamuk hasadının henüz yüzde 15’inin yapıldığı Aydın’ın Söke İlçesinde 340 bin dekar alanda, aşırı yağışlar pamukta verim ve kalite kaybına neden olmuştur. Ege Bölgesi’nde üretilen pamuğun yüzde 50’si Söke Ovasında gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle Söke Ovasında meydana gelen zarar pamuk üretimini ciddi oranlarda etkilemiş bulunmaktadır. Muğla’nın Dalaman ilçesinde 1 balık işletmesinde 10 adet havuz kullanılamaz hale gelmiştir.”

-MADDİ KAYIPLAR TELAFİ EDİLMELİ-

Suların çekilmesini takiben tarım arazilerinde oluşan zararların kesin sonuçlarının tespit edilebilmesi amacıyla Ziraat Odalarının da içinde yer aldığı hasar tespit komisyonlarının en kısa sürede çalışmalarını tamamlanması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, “Bilindiği üzere, Tarım Sigortaları Kanunu ile birçok tarımsal riskler teminat kapsamına alınmıştır. Ancak, halen çiftçilerimizin önemli bölümü çeşitli nedenlerle tarım sigortası yaptıramamıştır. Bu tür afetlere karşı çiftçilerimizin tarım sigortası yaptırmaları önem taşımaktadır. Yetkililerin üreticilerimizin karşılaştıkları sıkıntıları yerinde görüp onların yanında yer almaları sevindirici olmakla birlikte kalıcı çözüm üretilmesi ve yaralarının sarılması bakımından maddi kayıplarının en kısa sürede telafi edilmesi için bu ilçeler afet bölgesi kapsamına alınarak bütçeden gerekli kaynak aktarılmalıdır. Ayrıca maddi kayıpların en kısa zamanda telafi edilmesi için gerekli hassasiyetin gösterilmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi