Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi kefir Gıda tarım papaz erik fidanı

Bu haber kez okundu.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: 2011'in yüksek rekolteli ürünlerin yetiştirildiği bir yıl olarak tamamlanmasını diliyoruz
Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye'de bu yılın Ekim ve Kasım döneminde kümülatif yağışların genel olarak normalinden ve geçen yıl yağışından az olduğuna işaret ederken, kümülatif yağışlarda normale göre yüzde 14,5, geçen yıla göre ise yüzde 15,7 azalma gözlendiğini kaydetti.

     Ekim ve Kasım aylarında gerçekleşen yağışların bölgelere göre farklılıklar gösterirken, geçtiğimiz yıllarda kuraklık yaşayan Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Karadeniz Bölgesinde geçen yıla ve normale göre artış, Marmara, Ege ve İç Anadolu Bölgelerinde normale ve geçen yıla göre azalma gözlendiğini belirten Bayraktar, Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde ise normale göre azalma, geçen yıl düşen yağışlara göre ise artış yaşandığını ifade etti.

     2011-2012 tarımsal üretim ve pazarlama döneminin Ekim ayı itibarıyla başladığını hatırlatan Bayraktar, Ekim ayından itibaren başta kışlık hububat olmak üzere, baklagiller, kanola ve bazı sebzelerin ekimlerinin çoğu bölgede tamamlandığını, özellikle kıraç alanlarda yağış beklenmediğini bildirdi.

     Son iki ayda yağış azalmasının yüzde 25,4 ile en fazla İç Anadolu Bölgesinde görüldüğüne işaret eden Bayraktar, bu bölgede Eylül ayında yağışların normale göre yüzde 51,8, Kasım ayında yüzde 64,1 oranında azalmasının, hububat ekiminde sıkıntı oluşturduğunu ifade etti.

     Marmara ve Ege bölgelerinde yağış azalmasının ise en fazla Kasım ayında gerçekleştiğini belirten Bayraktar, şu değerlendirmede bulundu:

     ''Kasım ayında Ege Bölgesinde yağışlar normale göre yüzde 98, Marmara Bölgesinde yüzde 89 azalmıştır. Zeytinde hasat dönemi olan bu aylarda azalan yağışlar zeytinlerde buruşmaya neden olmuş sofralık zeytin kalitesi bozulmuş, yağlık zeytinlerde de yağlanma oranı düşmüştür. Marmara ve Ege bölgelerinde özellikle ikinci ürün ekilişleri için Aralık ayının ilk haftasında gerçekleşen yağışlar, yeni ekim yapan çiftçileri kuraklık sıkıntısından biraz uzaklaştırmıştır.
 
Son yıllarda arka arkaya kuraklık yaşayan Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, özellikle Eylül ayında normale ve geçen yıla göre yüzde 100'ün üzerinde bir artışla gerçekleşen yağışlar üreticilerin yüzünü güldürmüştür. Bölgede hububat ekimleri devam etmekte olup, ekim dönemi için yeterli yağış alınmıştır. 2011-2012 yılı tarım ürünleri rekoltelerinin nasıl gerçekleşeceğine yönelik tahminleri bugünden yapmak zordur. Rekoltenin nasıl gerçekleşeceği, kullanılan tohumluğun kalitesinden, kullanılan gübre, gerçekleştirilen zirai mücadele, yağışlar, sulama imkanları gibi çok çeşitli faktörlere bağlıdır.
 
     Bu tarım yılının verimli geçmesi için yağış almayan bölgelerimizde yeterli yağışın alınarak, çiftçilerimizin bol kazanç sağladığı, kaliteli ve yüksek rekolteli ürünlerin yetiştirildiği bir yıl olarak tamamlanmasını diliyor ve bekliyoruz.''Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı