Öne Çıkanlar karaman ziraat odası saksıda limon yetiştiriciliği üretim destekleme Başbakan Binali Yıldırım

Bu haber kez okundu.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: “Gübre Fiyatlarındaki Artış Son Bir Yılda Yüzde 55-90’a Ulaştı”
ANKARA (ANKA) - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, gübre fiyatlarında geçen yıla göre yüzde 55 ila yüzde 90’lara varan bir artış yaşandığını ve bu durumun üretici kesimi tedirgin ettiğini belirterek, “Yüksek zamlar gübreden kaçışa, bu durum da ciddi verim kayıplarına neden oluyor” dedi

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de bitkisel üretimdeki verim ve miktarlarının düşüklüğünün en önemli sebeplerinden birinin yeterli miktarda gübre kullanılmaması olduğunu ifade etti. Halen ihtiyaç duyulanın yarısı kadar gübre tüketildiğini ve gübrenin bitkisel üretimde yüzde 40 dolayında üretimi artırıcı etkisi olduğunu söyleyen Bayraktar, yeterli ve zamanında gübre kullanımının çok önemli olduğunu ifade etti. Bayraktar, “2008 yılında da yaşandığı üzere, gübre fiyatlarındaki artışlar üreticinin gübre kullanımından kaçmasına sebep olmaktadır. Zaten yeterli düzeyde olmayan gübre kullanımı, bu kaçışla daha da azalmakta, bu da ürünlerimizde ciddi verim kayıplarına sebep olmaktadır.
Son aylarda gübre fiyatlarındaki türlerine göre yüzde 50 ila 90’lara varan fiyat artışları üreticimizi tedirgin etmekte ve gübre kullanımında kısıtlamaya gitmelerine yol açmaktadır. Atılmayan her kilogram gübre üründe verim kaybı anlamına gelir. Özellikle yeni bir ekim sezonu başaklayacakken gübrede görülen yüksek artış, üreticiyi üretimden ve gübre kullanımından uzaklaştırır” diye konuştu.

-"YÜKSEK FİYAT ARTIŞLARINA SANAYİCİLERİN ENGEL OLMASI GEREKİR"-

Üreticiler gübre kullanamazlarsa, sanayicilerin de, buna aracılık eden bayilerin de para kazanamayacaklarını söyleyen Bayraktar, bu nedenle yüksek fiyat artışlarına sanayicilerin engel olması gerektiğini belirtti.

2011 yılı ürün maliyetlerinde gübre masraf oranının buğdayda yüzde 12, pamukta yüzde 19, mısırda yüzde 20 dolayında olduğu bilgisini veren Bayraktar, “Tarımsal üretimin iki temel girdisi olan gübre ve mazotta destekler devam etmektedir. Çiftçinin 2010 yılında gübre için ödediği bedel yaklaşık 3.8 milyar TL’dir. 2010 yılında gübre desteği için ödenen 704 milyon TL, gübre masrafının ancak yüzde 18’ini karşılamıştır. 2011 için gübre destek miktarları yüzde 9-17 arasında artırılmıştır. Gübre fiyatlarındaki bu artış devam ederse, açıklanan destek miktarının gübredeki KDV’yi bile karşılaması mümkün değildir” dedi.
Çiftçinin zamanında ve yeteri miktarda gübre kullanımının sağlanması için fiyat artışları karşısında destek miktarının da buna paralel artırılması ve ödemelerin gübrenin yoğun kullanıldığı dönemde yapılması gerektiğini söyleyen Bayraktar, üretim maliyetlerinin düşürülmesinde önceliğin, üretimin temel girdileri üzerindeki vergi yükünün kaldırılması veya çiftçiye vergi iadesi şeklinde geri ödenmesi olması gerektiğini savundu. Bayraktar, ayrıca ithal gübrelerde düşük de olsa yüzde 1.9-6.5 oranında uygulanan gümrük vergilerinin de kaldırılmasını istedi.

-BAKANLIK GÖREVE ÇAĞRILDI-

Üretimin devamlılığı ve verimin artırılması açısından gübredeki bu fiyat artışlarının Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yakından takip edilmesini ve gerekli önlemlerin alınmasını da isteyen Bayraktar, “Unutulmamalıdır ki, üretimde verimlilik için gübre ne kadar gerekli ise üreticiler de gübre sanayicileri için o kadar önemlidir; üretici ve üretim yoksa gübreye de sanayisine de gerek yok demektir” dedi.(ANKA)
(BRŞ/ÖMR)Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,