Öne Çıkanlar abelya ağacı fidanı tarım eğitim fakıbaba palmiye ağacı

Bu haber kez okundu.

TZOB: “Hatay Ve Söke’deki Sellerde 200 Bin Dekardan Fazla Tarimsal Alan Su Altinda Kaldi”
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Hatay’da yoğun şekilde yağan karın ve Aydın’ın Söke Ovası’nda da aşırı yağışların çiftçiyi olumsuz yönde etkilediğini belirterek, “Hatay ve Söke’deki sellerde 200 bin dekardan fazla tarımsal alan su altında kaldı” dedi.

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Hatay’da su altında kalan 100 bin dekar alanın yüzde 60-70’inde buğday ekili olduğunu, bu alanlarda ekimi yapılmış olan buğday tohumunun çürümesinden endişe edildiğini vurguladı. Su altında kalan alanın yüzde 30-40’ının ise pamuk alanı olduğunu belirten Bayraktar, fakat tarlada ekili pamuk bulunmadığı için herhangi bir zararın söz konusu olmadığını bildirdi.
Hatay’da 16 dönüm alanda kurulu olan seraların da su altında kaldığını vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:
“Ağırlıklı olarak sebze üretiminin yapıldığı seralardaki ürünler büyük oranda zarara uğradı. Sel sonucu elektrik direklerinin yıkılmasıyla birlikte birçok büyükbaş ve küçükbaş hayvan da elektrik akımına kapılarak telef oldu. İlde selden dolayı mera alanları da su altında kaldığı için hayvan yetiştiricileri hayvanlarını meralara götürememiştir.”
25 Ocak’tan bu yana gerçekleşen aşırı yağışların Söke Ovası’nda da 100 bin dekar alanı sular altında bıraktığını bildiren Bayraktar, bu alanın 10 bin dekarında çeşitli yem bitkileri, buğday ve arpa ekili olduğunu, ekili alanlarda yeni çimlenen buğdaylarda çürümeden endişe edildiğini vurguladı. 3 köyün topraklarının bir kısmının sular altında kaldığını bildiren Bayraktar, Söke Ovası’nda selden etkilenen tarım arazilerinin baraj kapaklarının açılmasından kaynaklanan sel durumu söz konusu olduğu için Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) kapsamına girmediğini kaydetti. Bayraktar, bu bölgede hem evlerin hem de hayvan barınaklarının selden etkilendiğini belirtti.

-“ZARARIN BOYUTU HASAR TESPİT ÇALIŞMALARINDAN SONRA ORTAYA ÇIKACAK”-
Hatay Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün hasar tespit çalışmalarının 2 Şubat 2012 tarihinden itibaren başlatılacağını duyurduğunu kaydeden Bayraktar, zararın boyutunun, bu çalışmalar bitirildikten sonra net olarak ortaya çıkacağını bildirdi.
Hasar tespit çalışmaları için çiftçilerin, 2012 yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtlarını yaptırmalarının istendiğini belirten Bayraktar, “Bu kadar kısa bir sürede çiftçilerimizin kayıt yaptırmaları mümkün değildir. Bakanlık yetkililerimizden ya sürede kolaylık sağlamasını ya da 2011 yılı ÇKS kayıtlarını esas alarak çalışmaları başlatmasını talep ediyoruz” dedi.
Bayraktar, hem Hatay’da hem de Söke Ovası’nda selden etkilenen çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankasına olan kredi borçlarının ertelenmesini de istedi.ANKA Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı