Öne Çıkanlar atatürkü saygıyla anıyoruz iyi tarım desteği saksıda limon yetiştiriciliği abelya ağacı fidanı naturel sızma zeytinyağı fiyatları

Bu haber kez okundu.

TZOB: Kırsal turizm için altyapı oluşturulursa kırsal alana turist çekilebilir
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, eko turizm ve köy turizmi olarak da adlandırılan kırsal turizmin dünyada giderek ön plana çıktığını söyledi. Bayraktar, ‘’Ülkemizde milyonlarca kişi yaz aylarında köylerine gidiyorlar. Gerekli altyapı oluşturulursa, kırsala hem ülke içinden hem de dış ülkelerden milyonlarca kişi daha çekilebilir.” dedi.

Şemsi Bayraktar, köy turizminin kırsal ekonomiye can veren ana sektörlerden birisi olduğunu, tüm yıla yayıldığını, kırsala tarım dışı istihdam ve gelir sağladığını belirtti.

Türkiye’de milyonlarca kişinin, yaşadıkları büyük şehirlerden yaz aylarında köylerine gittiğini belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

“Bu potansiyel Türkiye’de var. Zaten milyonlarca kişi yaz aylarında köylerine, kasabalarına gidiyor ve kırsala hayat veriyor. O bölgelerde ekonomik faaliyet sürüyorsa, büyük şehirlerden gelen bu yazlıkçılar sayesinde sürüyor. Şehirlere büyük göç veren bölgelerde esnaf, emeklilerin köylere gelmesi için Nisan-Mayıs aylarını, çocukları olanlar için ise okulların kapanmasını dört gözle bekliyor. Gurbetçiler gelince ekonomik faaliyet hızla artıyor. Kırsala can suyu oluyor. Gerekli altyapı oluşturulursa, kırsala hem ülke içinden hem de dış ülkelerden milyonlarca kişi daha çekilebilir.”

BÜYÜK YATIRIMLAR GEREKMİYOR

Kırsal turizmin, diğer turizm faaliyetleri gibi büyük yatırım gerektirmediğini, kırsala tatil için gidenlerin huzurlu bir ortam istediğini vurgulayan Bayraktar, şu bilgileri verdi:

“Dingin bir ortamda huzurlu bir tatil imkanı sağlayan kırsal turizm, kırsalda yaşayanlara yılın her mevsiminde gelir sağlayabilir, bu yolla da kırsalda nüfusun tutulmasına olanak verir. Kültür, doğal çevre ve tarımla bütünlesen kırsal turizm, tarımdan ayrılan sermayenin de kırsalda kalmasını sağlayabilir. Kırsal turizm, kadın istihdamı sağlıyor, yerel girişimcilik ve dinamiklik de kazandırıyor. Bunlar da kırsalda kalkınma için önemli. Hemen her mevsim de yapılabilen kırsal turizm, dağ, yayla, orman, su zenginlikleri, tarımsal yapı ve yerel kültür varlığıyla, deniz turizminin alternatifi ya da tamamlayıcısı durumunda. Doğal, kültürel ve tarihi açıdan turistlere kapılarını açacak pek çok köyümüz, alanlarımız bulunmaktadır. Kırsal turizmde ziyaretçiler tarımsal faaliyetler içinde bizzat yer almakta, çiftlik, köy hayatını tanımakta, aktif ya da pasif çeşitli tarımsal faaliyetlerde bulunmaktadır. Kırsal turizm dünyada giderek ön plana çıkan turizm türü konumunda bulunuyor. Fransa, İtalya, İspanya, İngiltere ve Almanya gibi ülkeler, kırsal turizmden büyük paralar kazanıyor. Fransa, kırsal turizmde dünyada yüzde 11 pay alıyor. Hala çok büyük bölümü bakir konumunda olan Türkiye, bu alanda gelişmiş Avrupa ülkelerine göre çok daha büyük imkanlar sunabilecek durumdadır.”

‘ÇİFTÇİLERİMİZ BİLGİ SAHİBİ OLMALI’

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, kırsal turizmde tanıtımın diğer turizm türlerinde olduğu gibi çok önemli olduğunu, çiftçinin bu konuda hem bilgi sahibi olması ve hem de olayı sahiplenmesi gerektiğine dikkati çekti. Kırsal turizme açılan az sayıda köy olduğunu, bunların sayısının hızla artırılması gerektiğini bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:

“Ülkemizdeki insanlar bir şekilde kırla bağlarını kurmakta. Fakat kırsalda yaşamamış kentli nüfus ile yabancılar, kırsal turizminin asıl müşterileridir. Kıyı turizmi artık yabancı turistler tarafından ezberlenmiştir. İnsanın doğal yapısı ve günümüz insanının eskiye özlem, kırda sağlık bulma isteği ön plana çıkmıştır. Kırsal turizme açılacak köyler titizlikle belirlenmeli, kendilerine has her türlü girişim geleneksel köy kültürünü temsil etmelidir. Bu konuda atılım yapılması ve devamlılığı konusunda turizm sektöründen, kamu kurumlarından ve sivil toplum örgütlerinden temsilciler, yerel yöneticiler, yerel halk ve turizm uzmanları bu işe gönül vermeli görev almalıdır. Avrupa Birliği’nde kırsal turizm konusunda girişimcilere fonlar ayrılıyor. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) da bu konuda girişimcileri destekliyor. TKDK yüzde 50 hibe desteğiyle birlikte kırsal turizmcileri bu konuda yatırım yapmaya çağırıyor. Bu desteğin amacı, girişimciler veya çiftçiler tarafından kurulacak pansiyon, ‘yatak ve kahvaltı’ konaklama ve restoran hizmetlerinin gelişimini, çiftlik turizmi tesislerinin kurulması ve geliştirilmesini ve turistik sportif aktiviteler, doğa gezisi, tarihi geziler için kurulan tesislerin gelişimini sağlamaktır. Kalkınma ajansları da kırsal turizm konusunda projelere destek vermektedir.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,