Öne Çıkanlar hayvancılık kefir vairo badem çeşidi çiftçi papaz erik fidanı

Bu haber kez okundu.

TZOB: Tarımda ihracat da ithalat da arttı
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, gıda ve tarımda ağustos ayında yüzde 21,9 artışla 1,27 milyar dolar ihracat, yüzde 23,5 artışla 978 milyon dolarlık ithalat yapıldığını bildirerek, “Haziran ve temmuz aylarındaki düşüşten sonra ihracatımız artışa geçti.” dedi. Bayraktar, ocak-ağustos öneminde gıda ve tarımda ihracatın 2013-2014 yıllarında 9,86 milyar dolardan 11,14 milyar dolara çıktığını, ithalatın ise 7,53 milyar dolardan 7,96 milyar dolara yükseldiğini belirtti.

Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada, tarım ve gıdada ağustos ayında ihracatın, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21,9 artarak 1 milyar 40 milyon 760 bin dolardan 1 milyar 268 milyon 776 bin dolara, ithalatın ise yüzde 23,5 artarak 791 milyon 739 bin dolardan 978 milyon 205 bin dolara yükseldiğini vurguladı.

8 ayda gıda ve tarımın, 3,18 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiğinin altını çizen Bayraktar, son 12 ayda tarım ve gıdanın 5,7 milyar dolar dış ticaret fazlasına ulaştığını belirtti. Bayraktar, ağustos itibarıyla 12 aylık ihracatın 17,35 milyar doları bulduğunu belirterek, son 12 aylık ithalatın 11,63 milyar dolarda kaldığını vurguladı.

Şemsi Bayraktar, ağustos ayında genel ihracatın yüzde 2,9 artarak 11 milyar 118 milyon dolardan 11 milyar 440 milyon dolara, genel ithalatın ise yüzde 7 artışla 18 milyar 198 milyon dolardan 19 milyar 476 milyon dolara çıktığını bildirdi.

Bayraktar, sektörün, kuraklık, don, fırtına, dolu gibi bütün olumsuz iklim koşulları ve tabii afetlere rağmen, gıda ve tarım ihracatını artırdığını, kronik bir şekilde dış ticaret açığı veren Türkiye’ye 2014 yılının 8 ayında 3,72 milyar dolarlık bir dış ticaret fazlasıyla katkıda bulunduğunu bildirdi.

TARIMDAKİ BÜYÜK POTANSİYEL

Türkiye’nin tarımda çok büyük bir potansiyeli içinde barındırdığını, yapısal sorunların çözülmesi halinde rahatlıkla 150 milyar dolarlık tarımsal hasılaya, 40 milyar dolarlık gıda ve tarım ihracatına ulaşılmasını sağlayacağını vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:

“AB, ABD, Kanada, Avustralya ve Norveç’e gıda ve tarım ürünleri ithalatı ambargosu koyan Rusya’nın, dünyada üç dört ülkeye yönünü çevirdiğini görüyoruz. Çin, Brezilya, Arjantin ile birlikte Türkiye. Bu bizim potansiyelimizi gösteriyor. Dünyada gıda ithalatı yapılabilecek çok sayıda ülke yok. Dünya ülkelerinin çok büyük bölümü tarım ve gıdada net ithalatçı. Gıdaya ulaşma özellikle yoksul ülkeler için çok büyük bir sorun. Dünyadaki aç insan sayısı son rakamlara göre 800 milyonun üzerinde. Türkiye, çiftçisini desteklerse, yapısal sorunlar başta olmak üzere sorunları çözerse, hem 2023 yılında 83-85 milyona ulaşacak nüfusunu, 50 milyon turist doyurabilir. Rusya, Ortadoğu, Kuzey Afrika başta olmak üzere çok büyük bir bölgenin gıda açığını kapatmada öncelikli ülkelerden biri olur.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı