Öne Çıkanlar Gıda eğitim hayvancılık çiftçi trakya

Bu haber kez okundu.

TZOB:
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, genel enflasyonda aylık artışa karşın tarımda üretici fiyatlarının Mart ayında yüzde 1.16 gerilediğini, yıllık artışın da yüzde 6.16 ile genel enflasyonun altında kaldığını bildirdi.
Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, üretici fiyatlarının (ÜFE) Mart ayında, Şubat ayına göre yüzde 0.36 artmasına karşın tarımda fiyatların yüzde 1.16 gerilediğini, yıllık artışın genel ÜFE’de yüzde 8.22 olmasına rağmen, tarımda yüzde 6.16’da kaldığını belirtti. Mart ayında tüketici fiyatlarının (TÜFE) Şubat ayına göre yüzde 0.41 artmasına karşın gıda ve alkolsüz içecek fiyatlarının yüzde 0.33 azaldığını bildiren Bayraktar, TÜFE’de gıda ve alkolsüz içecekteki yıllık artışın yüzde 11.25, genel TÜFE’de yüzde 10.43 düzeyinde gerçekleştiğini vurguladı.
Ürün fiyatlarında mevsimsel fiyat oynamaları olsa da tarımın enflasyona olumlu yönde katkı yaptığını bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:
“ÜFE’de yıllık enflasyon yüzde 8.22 iken, tarımda yüzde 6.16, tarım, avcılık ve ormancılıkta yüzde 5.34, balıkçılıkta yüzde 44.63 oldu. Yani tarım, avcılık ve ormancılıktaki yüzde 5.34 oranını balıkçılık yüzde 44.63 artışla yüzde 6.16’ya çekti. Yıllık fiyat artışı sanayide yüzde 8.66, madencilik ve taşocakçılığında yüzde 10.16, imalat sanayinde yüzde 8.97, elektrik, gaz ve suda yüzde 5.77 oldu. Alt sektörler itibarıyla tarım, avcılık ve ormancılık, balıkçılığın, madencilik ve taşocakçılığının, imalat sanayinin ve elektrik, gaz ve suyun altında kaldı. En az artışın görüldüğü alt sektör oldu.”

-ÜRÜNLERDEKİ FİYAT DEĞİŞİMLERİ-

TÜFE kapsamında aylık olarak en yüksek artış gösteren maddeler ve değişim oranları incelendiğinde dolmalık biberin yüzde 14,84 ile birinci sırayı aldığını belirten Bayraktar, “TÜFE’de tavuk eti yüzde 7.74’lük bir artışla ikinci, limon ise yüzde 6.85’lik artışla üçüncü sırayı aldı. Aylık olarak TÜFE’de en fazla düşüş ise yüzde 20.24 ile yeşil soğan, yüzde 17.09 ile havuç, yüzde 15.89 ile marul, yüzde 15.84 ile kabak, yüzde 15.04 ile ıspanak fiyatlarında görüldü” ifadelerini kullandı.
Bayraktar, ÜFE kapsamında ise aylık olarak en yüksek artış gösteren maddeler ve değişim oranları incelendiğinde LPG’nin yüzde 12.11 ile birinci olduğuna dikkat çekerek şöyle devam etti:
“Şeker pancarı yüzde 10.84’lük bir artışla ikinci sırayı, kurşunsuz benzin yüzde 9.33’lük artışla üçüncü, tavuk eti yüzde 6.39’luk artışla dördüncü ve motorin yüzde 6.36’lık artışla beşinci sıraya yerleşti.
Buna karşın havuç fiyatları yüzde 24.58, ıspanak fiyatları yüzde 9.77, taze soğan fiyatları yüzde 9.26 azaldı.ANKA Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı