Öne Çıkanlar mikado kayısı muğlada yağmur chicago borsası ayçiçeği çit mazı fidanı dikimi

Bu haber kez okundu.

TZOB: Tarımdaki Büyüme Yine Ortalamanın Üzerinde
ANKARA(ANKA)- Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım, avcılık ve ormancılık ve balıkçılıktaki hasılanın ülke ortalamasının üzerinde büyümeye devam ettiğini bildirerek, “Tarım, orman ve balıkçılık ilk 6 ayda yüzde 4.2 ile yine yüzde 3.1 olan ortalamanın üzerinde büyüdü” dedi.
TZOB Genel Başkanı Bayraktar, yaptığı açıklamada, Türkiye’de sağladığı istihdam, yaptığı ihracat ve ulaştığı hasıla düzeyiyle ekonominin ana motorlarından olan tarımın, dünyadaki durgunluğa karşın büyümeye devam ettiğini bildirdi. Bayraktar, Türkiye İstatistik Kurumu’nun ilk üç ay (Ocak-Şubat-Mart 2012) için tarım, avcılık ve ormancılıkta daha önce yüzde 4.5, balıkçılıkta yüzde 4.8 olarak açıkladığı büyüme rakamlarını, diğer milli gelir rakamlarıyla birlikte revize ettiğini tarım, avcılık ve ormancılıktaki büyüme rakamını yüzde 5.4’e yükselttiğini, balıkçılıktaki büyüme rakamını ise yüzde 3.8’e çektiğini belirtti. Bu yılın ikinci üç ayında (Nisan-Mayıs-Haziran 2012) tarım, avcılık ve ormancılıkta yüzde 3.5, balıkçılıkta yüzde 4.8 büyüme gerçekleştiğinin açıklandığını bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:
“İkinci çeyrekte tarımdaki büyüme yüzde 3.5 iken, ortalama büyüme yüzde 2.9’da kaldı. Bu yılın ilk üç ayında gayri safi yurtiçi hasılada (GSYH) yüzde 3.3 olan büyüme rakamı, ikinci üç ayında yüzde 2.9’a geriledi. İlk altı aylık büyüme ise yüzde 3.1 olarak açıklandı. Tarım, avcılık ve ormancılık ile balıkçılık, hem ilk üç ayda hem de ikinci üç ay ve 6 aylık ortalamada GSYH’daki büyümenin üzerinde büyüdü. GSYH’daki ilk altı aylık büyüme yüzde 3.1 iken, tarım, avcılık ve ormancılık ile balıkçılıkta bu rakam yüzde 4.2’yi buluyor. Buna karşın, diğer ana sektörler olan imalat sanayi yüzde 3.1, toptan ve perakende ticaret yüzde 0.9, inşaat yüzde 1.5, madencilik ve taşocakçılığı yüzde 1.4 gelişme gösterebildi. Yine oteller ve lokantalar yüzde 3.3, mali aracı kuruluşların faaliyetleri yüzde 4, konut sahipliği yüzde 1.7, kamu yönetimi ve savunma, zorunlu sosyal güvenlik yüzde 3.7, diğer sosyal, toplumsal ve kişisel hizmet faaliyetleri yüzde 0.9, vergi, sübvansiyon yüzde 1.9 büyümeyle tarım, avcılık ve ormancılığın ve balıkçılığın arkasında kaldı.”
Bayraktar, tarımın üzerinde büyümenin yüzde 7.1 ile elektrik, gaz, buhar ve sıcak su üretimi ve dağıtımında, yüzde 7 ile gayrimenkul, kiralama ve iş faaliyetlerinde, yüzde 4,5 ile ulaştırma, depolama ve haberleşmede, yüzde 4.5 ile eğitimde, yüzde 4.5 ile sağlık işleri ve sosyal hizmetlerde, yüzde 6,. ile eviçi personel çalıştıran hanehalklarında, yüzde 4.6 ile dolaylı ölçülen mali aracılık hizmetlerinde meydana geldiğini bildirdi.
Şemsi Bayraktar, rakamlara bakıldığında, tarımın ana sektörlerden daha fazla büyüdüğünün görüleceğini, bunun da tarımın ekonomiye olumlu desteğinin devam ettiğini göstergesi olduğunu vurguladı.

-İLK 6 AYDA TARIM VE BALIKÇILIKTA 36.8 MİLYAR TL’LİK HASILA-

Revize sonrası ilk üç ay için yurtiçi hasılanın cari fiyatlarla 327 milyar 995 milyon 443 bin TL, ikinci üç ay için 349 milyar 630 milyon 197 bin TL olduğunu belirten Bayraktar, şunları kaydetti:
“İlk altı aylık GSYH 677 milyar 625 milyon 640 bin TL’yi buldu. Tarım, avcılık ve ormancılıkta 1. çeyrekte 13 milyar 232 milyon 775 bin TL, ikinci çeyrekte 22 milyar 315 milyon 299 bin TL, balıkçılıkta ilk 3 ayda 784 milyon 274 binTL, ikinci 3 ayda 489 milyon 291 bin TL, 6 aylık dönemde ise tarım, avcılık ve ormancılıkta 35 milyar 548 milyon 73 bin TL, balıkçılıkta 1 milyar 273 milyon 565 bin TL’lik hasılaya ulaşıldı. Tarım, avcılık ve ormancılık ile balıkçılıkta ilk 6 aylık toplam hasılanın 36 milyar 821 milyon 638 bin TL oldu. Bu açıdan, tarım, avcılık ve ormancılık ile balıkçılık, imalat sanayi, ulaştırma, depolama ve haberleşme, toptan ve perakende ticaret, vergi-sübvansiyon ve konut sahipliğinin ardından geliyor.”

-İKİNCİ ÇEYREKTE SÜT VE YAŞ MEYVE SEBZE ÜRETİMİNDE ARTIŞ-

Tarımdaki hasılanın ilk çeyrekte 14.02 milyar TL iken, ikinci çeyrekte 22.8 milyar TL’ye çıkmasının ve geçen yıla göre reel artışın devam etmesinin, özellikle ikinci çeyrekte, süt üretimindeki ve ilkbaharda yağışların yeterli olması nedeniyle Nisan-Mayıs-Haziran döneminde yaş meyve sebze üretimindeki artıştan kaynaklandığını söyledi.
Bayraktar, GSYH’deki yüzde 3.1 büyümeye karşın, tarımdaki büyümenin yüzde 4.2 olmasının, tarımın ekonomiye olumlu desteğinin devam ettiğini gösterdiğini bildirerek, “Sanayiden, kış aylarında yaklaşık 750 bin, yaz aylarında 2 milyonun üzerinde, 5.4 ile 6.7 milyon arasında istihdama ulaşan, bu yıl ihracatta 20 milyar doları yakalayacağı tahmin edilen tarım, dünyanın ekonomik kriz yaşadığı bir ortamda ülkemize hem üretimde, hem de ihracatta, hem de istihdamda çok önemli destek sağlamaktadır” dedi.(ANKA)
(EBR/OM/HF)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı