Öne Çıkanlar kefir Gıda aa tarım kapanış fiyatı

Bu haber kez okundu.

TZOB: “Türkiye Tarım İstihdamında Avrupa Ülkeleri İçinde 4. Sırada Bulunuyor”
Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Dünya Bankası’nın verilerine göre, 2007-2009 döneminde, Türkiye’de tarımın istihdam içindeki payının yüzde 24-23 dolaylarında bulunduğunu, bu oranın, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarıyla, 2010 yılında yüzde 25.2, 2011 yılında yüzde 25.5 olduğunu belirtti. 99 ülke içinde tarımın istihdamdaki payında Gürcistan’ın yüzde 53’le birinci, Liberya’nın yüzde 48 ile ikinci, Pakistan’ın yüzde 45’le üçüncü olduğunu bildiren Bayraktar, bu ülkeleri Ermenistan, Tayland, Fas, Çin, Endonezya, Azerbaycan ve Moğolistan’ın izlediği bilgisini verdi.

-AVRUPA’NIN BİRİNCİSİ MOLDOVA-

Avrupa’da, tarımın istihdamdaki payında ilk sırayı yüzde 31 ile Moldova’nın aldığını, Romanya’nın yüzde 29’la ikinci, Sırbistan’ın yüzde 24’le üçüncü olduğunu, Türkiye’nin 2009’daki yüzde 23 oranıyla 4. sırada bulunduğunu belirten Bayraktar, şunları kaydetti:
“Tarımın istihdam içindeki payı hala yüksek. Gelişmiş ülkelerde bu oran, yüzde 5’in altına, yüzde 1-3 arasına indi. Türkiye’nin komşularından Gürcistan yüzde 53’lük istihdamda tarım payı ile 99 ülke içinde birinci. Ermenistan yüzde 44, Azerbaycan yüzde 38 oranına sahip ama Irak’ta bu oran yüzde 23’e, İran’da bu oran yüzde 21’e, Suriye’de yüzde 19, Yunanistan’da yüzde 12’ye, Bulgaristan’da yüzde 7’ye iniyor. Hemen hemen Türkiye ile aynı gelişmişlik seviyesindeki Brezilya’da tarımın istihdam içinde payı yüzde 17, Polonya ve Meksika’da yüzde 13, Rusya’da yüzde 10, Güney Afrika’da yüzde 5 düzeyinde.”

-TARIMIN İSTİHDAMDAKİ PAYI İNGİLTERE VE ARJANTİN’DE YÜZDE 1-

Tarımın istihdam içindeki payının İngiltere ve Arjantin’de yüzde 1’e, ABD, Almanya, Kanada, Belçika, İsveç, İsrail’de yüzde 2’ye, Fransa, Avustralya, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Danimarka’da yüzde 3’e indiğini bildiren Bayraktar, şöyle devam etti:
“Tarımın istihdam içindeki payı, Avusturya’da, Macaristan’da, İrlanda’da yüzde 5, Japonya, İtalya, İspanya’da yüzde 4’e inmiş durumda. Özellikle benzer iklim ve tarım şartlarına sahip İtalya, İspanya’da tarımın istihdam içindeki payının yüzde 4’lere inmesine rağmen bizde TÜİK rakamlarına göre hala yüzde 25.5 dolaylarında olması, Türk tarımında ciddi bir gizli işsizlik ve yapısal sorunlar olduğunu gösterir. Tarımdaki fazla istihdamın, şehirlere akın edip çarpık kentleşme yaşanmasına sebep olmaması için kırsal kalkınmanın bir an önce hızlandırılması gerekir.


ANKA Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı