Öne Çıkanlar çiftçi mehmet aydın manisa un ihracatı uşak tarım fuarı

Bu haber kez okundu.

TZOB'dan çiftçilere sosyal güvenlik semineri
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), tarımsal faaliyetlerin yoğun olduğu tespit edilen 6 ilde Sosyal Güvenlik Kurumu işbirliğiyle seminer düzenleyecek. Seminerlerde; kayıt dışı istihdamın sosyal güvenlik hak ve yükümlülüklerine olan etkileri, ziraat odalarının SGK ile ilgili yaşadığı iş ve işlemlerde yaşanan problemlere ilişkin konular ele alınacak. İlki 24 Kasım’da Konya’da yapılacak seminerler, daha sonra 27 Kasım’da Erzurum’da, 1 Aralık’ta Sakarya’da, 4 Aralık’ta Manisa’da, 8 Aralık’ta Şanlıurfa’da ve 11 Aralık’ta Adana’da gerçekleştirilecek.

Aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Yönetim Kurulu Üyesi olan TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sosyal güvenlikte çiftçilere ve ziraat odalarına yönelik çok önemli düzenlemelerin çıkarılmasını sağladıklarını belirtti. Bayraktar “Çiftçilerimizin mağduriyetlerini gideriyoruz. Konuyla ilgili sosyal güvenlik bilgilendirme seminerlerine de başlıyoruz.” dedi. 11 Eylül 2014 tarihli Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlanan ve kamuoyunda 'torba kanun' olarak adlandırılan, 'İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair 6552 Sayılı Kanun'un çiftçinin birçok mağduriyetini giderdiğini belirtti. Bayraktar, şunları kaydetti:

“6111 sayılı kanunla sattıkları ürün bedelleri üzerinden 1994 yılından bu yana BAĞKUR prim kesintisi yapılan, Ziraat Odası’na da kayıtlı çiftçilerimize geriye yönelik yapılandırma hakkı getirildi. Ancak kadın çiftçilerimiz, 2003 yılından önceki dönemler için aile reisi olmamaları nedeniyle borçlanamadılar. 2012 yılında bu mağduriyet giderildi. Kadınlarımız 2003 yılından önceki dönemler için de aile reisi olmasalar bile geriye yönelik borçlanabildiler. SGK nezdinde yaptığımız girişimler sonucunda, düzenlemeye istinaden tescil tarihlerindeki değişiklik nedeniyle sigortalılık durumları değişen kadın çiftçilerimiz, hak kazandıkları dönem için gecikme cezası ve gecikme zammı ödemediler. Yine çabalarımız sonucu yapılan düzenlemeyle, ilgili maddeye 'tarımsal faaliyette çalışanlar hariç' ibaresi eklenmesi dolayısıyla tarımda kendi nam ve hesabına çalışan çiftçilerimizin aylıklarından, tarımsal faaliyete devam etseler bile yüzde 15 sosyal güvenlik destek primi kesintisi yapılmıyor. Diğer taraftan çiftçilerimizin sattıkları ürün bedelleri üzerinden, borcu olsun olmasın, 1994 yılından itibaren yüzde 1 oranında BAĞKUR prim kesinti yapılmaya başlandı. 2012 yılı başında bu kesinti oranı yüzde 5’e çıkarıldı. Girişimlerimiz sonucu, 1 Ocak 2014 tarihinden bu yana yüzde 2 olarak, sadece borcu olan çiftçilere ve borcu oranında kesinti şeklinde uygulanıyor. Çiftçi muafiyet kapsamında, diğer bir statüde çalışıyor ise kurumdan alacağı kesinti muafiyet belgesiyle kesintiden kurtuluyor.”

“KAYIPLAR TELAFİ EDİLDİ”

Talepleri üzerine, çiftçilerin, 6552 sayılı kanunla oda kayıtlarından kaynaklanan sorunlar nedeniyle oluşan kayıplarının telafi edildiğine dikkati çeken Bayraktar, şu bilgileri verdi:

“6552 sayılı torba yasada yer alan düzenlemelerle çiftçilerin oda kayıtlarından kaynaklanan sorunlar nedeniyle oluşan kayıplar telafi edilecek. Ziraat Odaları üye kayıtlarında olması gereken; yönetim kurulu kararı, tarihi ve benzeri usul ve esaslar ile ilgili eksiklikler, üye kayıt defterlerinin noter tasdikli olmaması veya defterlerdeki yıpranmalar nedeniyle, tamamen üyenin iradesi dışında oluşan sebeplerle kişilerin sigortalılıklarının iptal edilmesi ve buna bağlı olarak hak kaybına uğramamaları engelleniyor. Ziraat odaları kayıtlarındaki uygunsuzluklar sebebiyle sigortalılıkları iptal edilen çiftçilerin; söz konusu sürelere ilişkin prim, gecikme zammı ve gecikme cezalarını 31 Aralık 2013 tarihine kadar ödenmiş olması şartıyla sigortalılıkları başlangıçtan itibaren geçerli olacak. Yine, kanuna eklenen 'ziraat odalarına kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanları bildirmemekten dolayı kesilen idari para cezalarının da bir defaya mahsus silinecek' ibaresiyle idari para cezalarının silinmesi sağlandı. Odalarımızın bildirilmemiş işe giriş ve çıkış bildirimlerini 11 Aralık 2014 mesai saati bitimine kadar bildirmeleri gerekiyor. Taleplerimiz üzerine, Tarım Bağkurlu kadın çiftçilerimize 3 çocuğa kadar doğum borçlanması hakkı getirildi. Düzenlemeyle, 3 çocuğu olan kadın çiftçi, 6 yıla kadar borçlanabilecek. Yine, genel sağlık sigortası ve sigorta prim borçlarına yapılandırma hakkı getirildi. Çiftçilerimiz daha sonra mağdur olmamaları açısından borçları yapılandırma işlemleri için 31 Aralık 2014 tarihine kadar başvurmaları gerekiyor.”

Çiftçilerin mağduriyetlerini gidermek için pek çok girişimde bulunduklarını hatırlatan Bayraktar, “Sosyal Güvenlik Kurumu ve ilgili bakanlıkların duyarlı yaklaşımlarıyla sorunları önemli ölçüde çözmeyi başarıyoruz. Çözülen bu konularda emeği geçen herkese temsil ettiğim tarım sektörü adına teşekkür ediyorum.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı