Öne Çıkanlar tarım ve orman bakanlığı ayçiçeği zararlıları üretim abelya ağacı fidanı bakan yardımcısı akif özkaldı

Bu haber kez okundu.

UİB Başkanı Gençoğlu: Tarlada ürünü toplayacak işçi yok
Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Koordinatör Başkanı Orhan Gençoğlu, “2012 sezonunda şunu gördük ki, bırakın fabrikaları, tarlada ürünü toplayacak işçi dahi bulunamıyor.” dedi.

        Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği (DOSABSİAD) Başkanı Selim Yedikardeş, UİB Koordinatör Başkanı Orhan Gençoğlu’nu ziyaret etti. Sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli çalışan sıkıntısının gündeme getirildiği ziyarette otomotiv test merkezinin yeri de konuşuldu.

        “MAALESEF İŞSİZ ARKADAŞLARIMIZ, İŞ BEĞENMİYOR”

        Sanayinin en büyük ihtiyaçlarından birinin nitelikli eleman eksikliği olduğuna dikkat çeken DOSABSİAD Başkanı Selim Yedikardeş, üniversiteler, milli eğitim ve ilgili kurum, kuruluşların işbirliğinde projeler üretilmesi gerektiğine kaydetti. Yedikardeş, şunları dile getirdi: “Türkiye’de işsizlik var deniyor, ama işsiz arkadaşlarımızın da iş beğenmemek, mesleksizlik veya devletten aldıkları işsizlik sigortasıyla gününü gün ettiklerini maalesef görmekteyiz. Bu söylemlerimiz işsiz arkadaşlarımızı kızdırsa da tablo acı bir şekilde önümüzde duruyor. Biz sanayiciler kazan-kazandır ilişkisi içerisinde çalışanlarımıza daha fazlasını vermeye hazırız. Ama işe yeni başlayan arkadaşımızın, daha iş başı yaparken 1. derece memur statüsünde maaş talep etmelerini de doğru bulmuyoruz.”

        Yedikardeş, Otomotiv Test Merkezi’nin Bursa’ya kurulması gerektiğini belirterek, “Araçlar Bursa’da imal edilirken, Antalya’ya kadar taşınması bir nakliye sorunu. Aynı zamanda bu merkezde çalışabilecek teknik insan yeterliliği için en iyi potansiyel Bursa’da.” diye konuştu.

        GENÇOĞLU: TARLADA ÜRÜNÜ TOPLAYACAK İŞÇİ BULUNMUYOR

        UİB Koordinatör Başkanı Orhan Gençoğlu ise işçi sorununa işaret ederek, şunları ifade etti: “Başta tarıma dayalı sanayi olmak üzere 2012 sezonunda şunu gördük ki, bırakın fabrikaları, tarlada ürünü toplayacak işçi dahi bulunamıyor. Devlet büyükleri de bu durumun farkında."

        Türkiye’nin 2. çeyrekteki yüzde 2.9 büyüme oranına da değinen Gençoğlu, dünyadaki küçülmeye rağmen, Türkiye’nin büyümesinin devam ettiğini hatırlattı. Büyümeye devam eden bir ekonomide işsizlik sıkıntısının işletme sahiplerini zor durumda bıraktığını kaydeden Gençoğlu, vasıflı işçi değil, düz işçi bile bulunamadığını savundu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı