24 Haziran 2017 Cumartesi

Ülke ekonomisi için çalışıyorlar

Trakya’da 150 bin dönümün üzerinde bir alanda tarım yapan Ziya Organik Tarım İşletmeleri A.Ş, iyi tarım yaparak ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamayı hedefliyor.

30 Aralık 2016 Cuma 15:36
Bu haber 899 kez okundu
 Ülke ekonomisi için çalışıyorlar
Untitled Document

E-fidancim.com Tükiyenin En Büyük online fidan ve tohum satış sitesi 100 tl üzeri kargo bedava www.e-fidancim.com

TH Reklamları

 

Sulu tarımdan, kuru tarıma hayvancılıktan sertifikalı tohum üretimine kadar toprağa dair her alanda faaliyet gösteren Ziya Organik, tarımsal alandaki her türlü yeniliği de toprakla buluşturuyor. Sarımsaklı Çiftliğinde başlayan ve sonrasında tüm Trakya topraklarında devam eden tarım serüvenini Ziya Organik Üretim Grup Müdürü Doğan Kır ile konuştuk.

Ziya Organik Tarım İşletmeleri A.Ş’nin tek amacının iyi tarım yapmak olduğuna dikkat çeken Kır, ülkenin her karış toprağını milli servet olarak gördüklerini bunun için de birim alandan daha fazla verim almak için uğraş verdiklerini dile getirdi. Ziya Organik Tarım İşletmeleri A.Ş’nin çalışma ve projelerini anlatan Kır, şunları söyledi:

“ Ziya Organik olarak tamamen çiftçilik yapıyoruz ve organik sebze tohum üretiminde yerli tohumları insanların hizmetine sunuyoruz. 2007 yılından bu yana gerçekleştirilen tarımsal üretim faaliyetlerinde, hem Lüleburgaz hem de bölge ekonomisine ciddi katkılar sağlıyoruz.”

Ziya Organik Tarım İşletmeleri A.Ş’nin ilk olarak 1926 yılında Atatürk’ün talimatıyla yöre tarımına katkıda bulunmak amacıyla Trakya’nın 1. sınıf tarım toprakları üzerine kurulan Sarımsaklı Çiftliğinde başladığını dile getiren Kır, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özelleştirme İdaresince Ağustos 2007 yılında yapılan ihalede, Ziya Organik Tarım İşletmeleri A.Ş. tarafından satın alınmış ve aynı yıl içerisinde tarımsal üretim faaliyetlerine başlamıştır. Ziya Organik Tarım İşletmelerinin amacı Trakya’nın ekonomik ve ekolojik özelliklerine uygun tarımsal ürünleri üretmek, tarımsal faaliyetler sonucu elde edilen ürünlerden en yüksek katma değeri yaratmaktır. Üretim ve yatırım faaliyetlerinin planlanmasında ve uygulanmasında kalite yönetimi, çevre koruma ve gıda güvenliği sistemini esas alan anlayışa sahip olan firmamız “İyi Tarım uygulamaları ve Organik Tarım” ile üretim faaliyetlerini çeşitlendirmeyi planlamaktadır”.

Yaklaşık 18.000 dekar alanda tarımsal faaliyetlerine başlayan Ziya Organik Tarım İşletmeleri A.Ş’nin her geçen gün büyüyerek tarımsal faaliyet alanını bu gün ise 150 bin dönüm alanın üzerine çıkardığını anlatan Kır, ‘değişirim, gelişirim ve düşünürüm’  sloganıyla yola çıktıklarını belirtti.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TARIM İŞLETMESİ

Bu gün büyüklüğü ile Türkiye' nin en büyük özel tarım işletmesine konumuna geldiklerini anlatan Kır, şunları söyledi. “Ziya Organik Tarım İşletmeleri A.Ş, bünyesinde 30' a yakın mühendis kadrosu ve toplamda 90 çalışan istihdam edilmekte. Her geçen günde büyümeye devam ediyoruz. Arazilerimizde ağırlıklı olarak buğday, ayçiçeği, bir kısım alanda çeltik, mısır,arpa kaba yem olarak yonca, dane mısır,silajlık mısır ve pancar üretiyoruz. Tüm Trakya' da   400' e yakın köyde faaliyet göstermekteyiz. Bölge mühendislerimizin kontrolünde yöre çiftçileriyle yapmış olduğumuz anlaşmalar ile faaliyette bulunduğumuz her köye de ekonomik olarak katkı sağlamaya devam ediyoruz. Zirai faaliyetlerimiz neticesinde elde etmiş ürünümüzü Sarımsaklı İşletmemizdeki 40.000 tonluk silolarımızda muhafaza edip TMO' ya ve özel sektöre satışlarını  Lüleburgaz merkezli yapıp, Lüleburgaz'ın ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlıyoruz. Biz kendimizi büyük bir çiftçi olarak tanımlıyoruz. Amacımız çiftçilik yapmak, bunu yaparken de güvenli gıda ihtiyacını karşılama konusunda iddialı, girişimci, yenilikçi ve beslenme kalitesi dolayısıyla yaşam kalitesinin iyileştirilmesi adına iyi tarım uygulamalarını kendine prensip edinmiş, bu yapısını kararlılıkla sürdüren bir kurum olmaktır.”

 “YERLİ TOHUMLAR TEKRAR HİZMETE SUNULACAK”

“Organik tohum üretiminde Ziya Organik Tarım İşletmeleri A.Ş.’nın parolası “Atadan Toruna Organik Tohum” sloganıdır. Bu hedefle yola çıkan firmamız Ar-Ge birimi ıslah çalışmaları ile yerel sebze çeşitlerimizin lezzetini atadan toruna taşımada köprü olma misyonunu benimsemiştir. Yapılan ıslah çalışmaları ile yerel popülasyonlardan geliştirmiş olduğu çeşitlerde “orijinal kademe” de,  anaçlık olarak aldığı tohumlarda ise “sertifikalı kademe” de organik tohum üretimi gerçekleştirmektedir.” Organik sebze tohum üretiminde Türkiye'nin ilk özel işletmesi olduklarını yerli tohumları insanların hizmetine tekrar sunmak olduklarını söyleyen  Kır, üretilen çeşitler hakkında bilgi verdi. Kır, “Burgas - Karpuz çeşidimiz, Lüle - salatalık çeşidimiz, domates, biber, patlıcan bu yıl ürettiğimiz organik tohumlarımız ayrıca aromatik bitkiler ve diğer sebze tohumları ile ilgili Ar-ge çalışmalarımız devam etmektedir.” dedi.

 “BUĞDAY TOHUM ISLAH ÇALIŞMALARIMIZ VAR”

Projeleri anlatan Kır, “Ziya Organik Tarım İşletmeleri A.Ş. olarak firmamızın baş harflerini oluşturan ZO Ziya adını verdiğimiz buğday tohum çeşidimiz bünyemizde ıslah edilmiş, deneme ve demontrasyon çalışmalarımız devam etmektedir. Çeşitli üniversiteler ve Tarımsal araştırma merkezleri ile ekmeklik buğday tohumu Ar-ge çalışmalarımız devam etmekte ve yakın gelecekte Tohum Bankası kurma hayalimize her geçen gün biraz daha yaklaşmaktayız..Hayvancılık sektöründe yeni yatırımlarımız var. Besi hayvancılığı olarak daha önce 100 baş ile başladığımız sektörde, bugün 300 başa ulaştık, yapmayı planladığımız yeni projeler ile yakın zaman bu sayıyı 1.000 'e  çıkarıp kaliteli et üretiminde de iddialı bir duruma gelmek istiyoruz. Besi hayvanlarımız tahsis ettiğimiz geniş alanlarda özgürce gezerek büyümekte bu da et kalitesini arttırmaktadır.” dedi.
Haber Kaynağı: Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Okul sütü projesini faydalı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV