Öne Çıkanlar çiftçi un ihracatı mehmet aydın manisa İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

Bu haber kez okundu.

Üretici dertli: Narda yüzde 50 kaybımız var
Mersin'in Silifke ilçesi Göksu Vadisi'nde üretimi yapılan ve Tarım Bakanlığı'ndan 33 N16 olarak tescillenmiş Türkiye’nin tek sofralık narı olan Silifke aşısı Keben narı, üreticisine bu kez üzdü.
Yağan yağmurların ardından narları çatlayan Silifke’nin Keben Mahallesi'ndeki nar üreticileri ürünlerinde yüzde 50 verim kaybı yaşadıklarını, bu yetmezmiş gibi birde hicaz narının fiyatının düşük olması nedeniyle keben nar fiyatlarını da etkilediğini belirtti.

    Hasadına yeni başlanan narın kilosunun 1 lira ila 1 lira 50 kuruşu arasında satıldığını belirten
Silifke Erik Üreticileri Birliği Başkan Vekili ve nar üreticisi Mustafa Göktaş, "Sofralık narımız bölgeye has bir üründür. Türkiye’nin her tarafına gitmediğinden ve havaların yağmasıyla birlikte gelen rüzgarın etkisiyle narlar çatladı. Şuanda bölgemizde yaklaşık 600-700 dekarlık bir alanda bin 500 ton civarında rekoltemiz var. Ancak plansız bir şekilde yapılan hicaz narının fiyatının düşük olması nedeniyle bizde bu ürünün fiyatını istediğimiz şekilde yapamıyoruz. 3-5 yıldır aynı fiyatlarda gidiyor. Birde en büyük handikabımız geç olgunlaşan bir meyve olduğu için yağmurların yağmasıyla birlikte poyrazın günlük sıcaklık farkı oluşturması ve bu nedenle narlar çatlamakta. Bu yıl yüzde 50 ye varan bir kaybımız var ancak biz bunu değerlendiriyoruz. Nar eksisi yapımında değerlendiriyoruz. Nar eksisi de bölgemizde oldukça talep gören bir gıdadır." dedi.

    Nar fiyatlarındaki tutarsızlık nedeniyle yetkililerin konuya el atmalarını isteyen Göktaş ve üreticiler, "Narın fiyatının her yıl daha kötüye gitmesinin önüne geçilmelidir. Bu nar sofralık nardır ve özel bir lezzeti vardır. Yerken bile fark edilir ki çekirdekleri yumuşak ve içi suludur. Bu nedenle üreticinin desteklenmesi gerekiyor. Hicaz narının Türkiye’nin dört bir yanında satılmasından dolayı bizim narımızı da fiyatlarına olumsuz bir şekilde yansımaktadır." diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı