Öne Çıkanlar eğitim can erik abelya ağacı fidanı vairo badem çeşidi hayvancılık

Bu haber kez okundu.

Üretici Fiyatları Endeksi aylık 0,99 arttı
Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE), 2013 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,99, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,48, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,61 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 3,23 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı ÜFE rakamlarına göre, aylık değişim; tarımda yüzde 0,25, sanayide yüzde 1,14 olarak gerçekleşti.

Tarım sektörü endeksinde, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 7,15, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,26 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 0,18 düşüş gerçekleşti. Sanayi sektörü endeksinde ise bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 2,76, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,08 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 3,93 artış gerçekleşti.

SANAYİDE EN YÜKSEK AYLIK ARTIŞ KOK VE RAFİNE EDİLMİŞ ÜRÜNLERDE OLDU

Sanayinin üç sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0,73, imalat sanayi sektöründe yüzde 1,16, elektrik, gaz ve su sektöründe yüzde 1,14 artış olarak gerçekleşti.

Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı (yüzde 5,76), ham petrol ve doğalgaz çıkarımı (yüzde 3,58), kağıt ve kağıt ürünleri imalatı (yüzde 2,46) alt sektörleri oldu. Buna karşılık büro makineleri imalatı (yüzde -2,55), metal cevheri (yüzde-0,55), mobilya ve b.y.s. diğer ürünlerin imalatı (yüzde-0,33) bir ay önceye göre endekslerin en fazla gerilediği alt sektörler oldu.

ÜFE’de kapsanan 788 maddeden; 151 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 465 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 172 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,