Öne Çıkanlar çit mazı fidanı dikimi teknoloji Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba özel sektör teşvikleri can erik

Bu haber kez okundu.

Üretici gübre fiyatlarına tepkili
Gübre fiyatlarına son bir yılda yüzde 60’lara varan zam yapılmasına üreticiler tepki gösteriyor. Zamlardan dolayı üreticinin gübre kullanmaktan kaçmasının üretimi olumsuz etkilediği kaydedildi.
Edremitli üreticiler gübre fiyatlarına son bir yıl içinde yüzde 60’ı bulan zam yapılmasından bir hayli rahatsız. Edremit Ziraat Odasından yapılan açıklamada, ihtiyacın yarısı kadar gübre kullanan üreticinin bundan da kaçacağı belirtildi. Edremit Ziraat Odası Başkanlığı (EZO) adına açıklama yapan Oda Muhasip Üyesi Ali Yılmaz Diker, gübre fiyatlarındaki artışın son bir yılda yüzde 60’lara ulaştığını bildirdi.

Yüksek fiyatların zaten ihtiyacın yarısı kadar kullanılan gübreden kaçışa neden olacağını ifade edenYılmaz Diker, bunun da üretimin düşmesine neden olacağını söyledi. Diker yaptığı açıklamada, "Fiyatlardaki artış devam edecek olursa, verilecek gübre desteği artan gübre fiyatlarındaki KDV’yi bile karşılamaz." dedi.
Diker, özellikle geçtiğimiz 3 ay içerisindeki dolar kurunda görülen yüksek artış, doların 1.48’lerden–1.86’lara yükselmesi sebebiyle gübre fiyatlarının yüzde 60’lara varan bir artıştan dolayı gerek zeytin üreticisi ve gerekse diğer tarım ürünleri eken üretici kesimlerini tedirgin ettiğini söyledi.

Edremit’te bitkisel üretimindeki verim ve miktar düşüklüğünün en önemli sebeplerinden birinin yeterli miktarda ve çeşitlerde gübre kullanılmaması olduğunu ifade eden EZO Muhasip Üyesi Diker, "Geçen yıl bile çiftçi parasızlıktan Zeytinliklerine pahalı olan taban gübreleri yerine daha ucuz olan azotlu gübrelerle gübrelemeyi geçiştirdi. Bu da ağaçta eksik bir gübrelemeden dolayı sadece filizlenmeye yaradığı, verimlilikte ve miktar da bir işe yaramadığı görülmüştür. Halbuki bir tahlil sonucuna göre yerinde ve gerektiği kadar gübre kullanımı bitkisel ve zeytin üretiminde yüzde 40 dolayında üretimi arttırıcı etkisi olduğu dikkate alındığında, yeterli ve zamanında gübre kullanımının önemi çok daha iyi anlaşılacaktır." diye konuştu.
Diker sözlerine şöyle devam etti: "Tarımsal Üretiminin temel girdilerinden olan mazot, gübre ve zirai ilaç girdilerinde ki artışlar m üretiminin önündeki en büyük engeller olup, üretimin devamlılığı ve verimin arttırılması açısından bu fiyat artışlarının Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yakından takip edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması, gerekirse 2011 yılı için çiftçi ye verilecek olan gerek prim, gerekse destekleme miktarları gözden geçirilerek fiyat artışları karşısında çiftçinin mağduriyetinin giderilmesi çalışmaları yapılmalıdır.
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,