Öne Çıkanlar new york borsası çiftlik bank tarım çiftçi tarım ve orman bakan yardımcısı

Bu haber kez okundu.

'Üretici piyasanın insafına bırakıldı; üzümler 25 kuruştan şaraba veriliyor'
CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Manisa’daki üzüm üreticisinin piyasanın insafına bırakıldığını söyledi. Özel, "TARİŞ, böyle kritik bir yılda bile üzüm taban fiyatı açıklamaktan aciz hale getirildi. Alaşehir ve Sarıgöl'den çıkma üzümler 25 kuruştan alkole, şaraba veriliyor. Sofralık üzüm ise 70-80 kuruşa ancak alıcı bulabiliyor. Tarım Bakanlığı ise Rusya Federasyonunun Avrupa Birliğine uyguladığı gıda ambargosunu fırsata çevirebilmiş değil. Üzümün en uzun süre, en kolay saklama, depolama yöntemi alkoldür, sumadır.

CHP Milletvekili Özgür Özel Manisa'nın en önemli ürünü olan üzüm üretiminde hasadın sona ermesine ve üzüm üreticinin sorunlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Özel, Manisa'da yaklaşık 750 bin dekar bağ alanı olduğunu ve 40 bin ailenin ise geçimini üzümden sağladığını ifade etti. Özel, küçük üreticinin kaderine terk edildiğini kaydetti.

Özel, “Manisa'da yaklaşık 750 bin dekar bağ alanı var ve 40 bin aile geçimini üzümden sağlıyor. Onlarca işletmede binlerce işçi üzüm sektöründe istihdam ediliyor. 2013 sezonunda yaşanan iklimsel olumsuzluklar rekoltenin düşük olmasına neden oldu. Üretici giderlerini ancak karşılayabildi. 2014 yılında AKP'nin duyarsızlığı nedeniyle üzüm fiyatları geçen yıla göre yarı yarıya düşüşle hüsrana neden oldu. Özellikle küçük üretici kaderine terk edildi.” dedi.

AK Parti iktidarında son on yılda ayakta kalabilen üretici birliğinin ise sayılı durumda olduğunu dile getiren Özel, “Bu süreçte kooperatifler, birlikler güçlendirilip etkinleştirileceğine içi boşaltılıp yok edildi. TARİŞ, böyle kritik bir yılda bile üzüm taban fiyatı açıklamaktan aciz hale getirildi. Alaşehir ve Sarıgöl'den çıkma üzümler 25 kuruştan alkole, şaraba veriliyor. Sofralık üzüm ise 70-80 kuruşa ancak alıcı bulabiliyor. Tarım Bakanlığı ise Rusya Federasyonunun Avrupa Birliğine uyguladığı gıda ambargosunu fırsata çevirebilmiş değil. Üzümün en uzun süre, en kolay saklama, depolama yöntemi alkoldür, sumadır. Ama Alaşehir'de TARİŞ’in alkol fabrikası atıl durumda dururken sofralık üzüm üreticisi çaresizliğe terk ediliyor. TEKEL'in satılmasıyla üretici için sigorta görevi olan Alaşehir suma (alkol) fabrikası kartellerin eline geçti. Yılda 30 bin ton kuru üzüm ve binlerce ton yaş üzüm bunların belirlediği fiyatlarla değerlendiriliyor. Üzümdeki bu karamsar gidişin acilen durdurulması için hükümetin TARİŞ’e finansman desteği sağlaması ve TARİŞ’in derhal kuru üzüm taban fiyatı açıklaması gerekmektedir. Sofralık üzümün yanı sıra kuru üzüm de desteklenmeli ve primler doğrudan üreticiye verilmelidir.” şeklinde konuştu.

Özel şöyle devam etti: “Geçen yıllarda 'üzüm 3,5 liranın altına düşerse getirin ben alacağım' diyenlerin yerinde yeller esiyor. Her sene rekolte açıklaması ile adeta piyasa alt üst ediliyor, olan yine üreticiye oluyor. Bir taraftan piyasada dolaşan İran üzümü sorunu hala çözüm beklerken diğer taraftan girdi masrafları, yanlış destekleme politikaları ile üzüm üreticisi her geçen gün yok ediliyor, AKP ile birlikte adeta tarihe gömülüyor. Yakında üzümü de yurtdışından ithal eden bir ülke haline geleceğiz, olacağı bu! Bir an önce üretici birliklerinin üreticiye her türlü girdi temininde ve ürün pazarlamasında destek olacak bir sisteme geçilmeli ve aracılar ortadan kaldırılarak kaliteli ve kalıntısız ürünlerin çok daha ucuz bir şekilde halkın tüketimine sunulması için çalışmalara başlanmalıdır .”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı