Öne Çıkanlar abelya ağacı fidanı yüksek planlama kurulu hayvancılık eğitim begonvil fidanı

Bu haber kez okundu.

Üreticiler, borçlarından dolayı patatesi değerinin altında satıyor
Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, ilde bu yıl yağışların uzun süreli ve etkili olmasının, patates üreticilerini doğrudan etkilediğini, patates ekiminin mevsim normallerine göre yaklaşık 20 gün geç yapıldığını söyledi. Kenar, ”Buna bağlı olarak ürün hasadının geç başlamasıyla, üreticilerimizin depolama ve satma işlemi aynı zamana denk gelmiştir.” dedi.
    Kenar, borçlu çiftçilerin ödemelerinin, genellikle Kasım ve Aralık aylarında olmasının da pazar fiyatının düşmesine önemli bir etken olduğunu belirterek, ”Bölgemizdeki düşük ürün fiyatı çiftçilerimizde tedirginlik yaratmıştır.” diye konuştu.
    Özellikle borçlu çiftçilerin, ürünü bir an önce satma düşüncesi ile tahmin edilen değerin altında satışa sunduklarını ifade eden Ziraat Odası Başkanı Kenar, bunun da patatesin satış fiyatında önemli bir kırılmaya neden olduğunu söyledi. Patates üreticilerinin, hasat döneminde yaşadıkları sorunlara da değinen Kenar, şöyle dedi: "Yağışlar sebebiyle üreticilerimizin hasat dönemi de zorlaşmaktadır. Şöyle ki bölgemizin Misli Ovası'nda bulunması ve arazilerimizin yarı yarıya suyu tutan toprak olması, gelen yağışlar ile patates sökümünün güçlükle yapılması, buna bağlı olarak da ürünün tarlada kalma korkusu ile üreticilerin biran önce elden çıkarma çabaları da fiyatların düşmesinde diğer bir etken."

GEÇEN YIL İLE BU YIL EKİLEN PATATES ÜRETİM ALANI AYNI
Geçtiğimiz yıllara göre, rekoltenin aynı olmasına rağmen patatesin geç satışa sunulmasının, satış fiyatının düşmesine sebep olduğunun altını çizen Kenar, oda çiftçi kayıtlarındaki ürün bilgileri incelendiğinde, patates ekim alanlarının yıllara oranla farklı olmadığını kaydetti. Türkiye genelinde patates üretiminin önceki yıllara göre fazla olmadığına işaret eden Kenar, patates fiyatındaki düşme sebebinin ürün fazlalılığı olarak algılanmaması gerektiğini belirtti.
    Kenar, "Üreticiler, ürünlerini hasat ettikten sonra depolama sürecinde, yani yaklaşık bir ay içinde patatesin satış fiyatı normale dönecek, olması gereken değerden alıcı bulacaktır." diye ifade etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,