Öne Çıkanlar hayvancılık vairo badem çeşidi kefir çiftçi papaz erik fidanı

Bu haber kez okundu.

Vişne ve kiraz ihracatında rekor artış

AA muhabirinin Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (TYMSİB) sektör raporundan derlediği bilgiye göre, yaş sebze meyve ve narenciyede Mayıs ayında, geçen yılın aynı ayına göre miktarda yüzde 6, değerde ise yüzde 8’lik artış meydana geldi.

Geçen yıl mayıs ayında 247 bin 451 ton ihracatla 173 milyon 107 bin dolar döviz girdisi sağlanırken, bu yıl Mayıs ayında ihraç edilen 261 bin 854 ton ürünle elde edilen döviz miktarı 187 milyon 367 bin dolara yükseldi.

Mayıs ayı içerisinde bazı ürünler kısmi olarak düşüş gösterse de, bazı ürünlerin artış grafikleri ihracatçıları sevindirdi. Mayıs ayında artış şampiyonu olan vişne ve kiraz, geçen yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 856, değerde ise 786 artış kaydetti.

Geçen yıl 388 bin 818 kilogram ürün ihracatından 777 bin 995 dolar gelir elde eden ürün grubu, bu yıl ise 3 milyon 718 bin 611 kilogram üründen 6 milyon 891 bin 971 dolar döviz girdisi sağladı.

Verilere göre, kiraz ve vişne grubunu, miktarda yüzde 547 değerde yüzde 458 artışla elma, miktarda yüzde 300 değerde yüzde 250 artışla greyfurt, miktarda yüzde 190 değerde yüzde 179 artışla portakal takip etti.

-”Rekor artış”- TYMSİB Sektör Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yılki mevsim şartlarının vişne ve kiraz için çok iyi geçtiğini belirterek, kalitesi de yüksek olan ürünlere, dünyanın dört bir yanından talep geldiğini bildirdi.

Yaşanan ihracat artışını ”rekor” olarak nitelendiren Kaçmaz, ”Bu artışın Haziran ayında da devam etmesini bekliyoruz. Ağırlıklı olarak AB ülkeleriyle Rusya ve Ukrayna’ya gönderdiğimiz vişne ve kiraz, dünyanın dört bir yanından alıcı buldu” dedi.

Kaçmaz, Haziran ayında vişne ve kiraz grubuna benzer mevsim şartlarını seven üzüm grubunda da yüksek bir artış beklediklerini sözlerine ekledi. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı