Öne Çıkanlar çiftçi Üretici tarım mustafa kemal paşa new york borsası

Bu haber kez okundu.

Yağışlar zeytin üreticisini de vurdu
Mevsim normallerinin üzerinde seyreden yağışlı hava zeytin üreticisini de vurdu. Marmara Bölgesi’nde son haftalarda etkili olan yağmur ve kısmen dolu çiçeklenme döneminde bulunan zeytin tanelerinin dökülmesine neden oldu. Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, bölgede yüzde 60-80 dolayında rekolte kaybı yaşanacağını belirterek, üreticinin mağduriyetinin giderilmesi için gerekli çalışmaların başlatıldığını söyledi.

Hidamet Asa, kış aylarının kurak geçmesi, bahar aylarının da mevsim normallerinin üzerinde yağışlı hava ile şiddetli fırtınalarla seyretmesi sonucu başta zeytin üreticisi olmak üzere tarım sektörünün olumsuz etkilendiğini söyledi. Başkan Asa, konuyla ilgili açıklamasında şöyle dedi: “Özellikle son haftaların şiddetli yağış ve kısmen dolu ile geçmesi Gemlik, Mudanya, Orhangazi, İznik, Edincik, Erdek, Marmara Adaları ve Tekirdağ Mürefte’deki zeytin üreticimizi mağdur etti. Çünkü aşırı yağış bu bölgelerde tam da çiçeklenme dönemindeki zeytin ağaçlarını vurdu. Ziraat mühendislerimizin yaptığı incelemeler sonunda en çok Bursa bölgesinde zeytin tanelerinde yoğun dökülmelerin görüldüğü ve nemli hava nedeniyle büyük oranda hasar meydana geldiği tespit edildi. Yine yaptığımız incelemeler sonunda maalesef geçmiş yıla oranla bölgemizde zeytinde yüzde 60 ile 80 düzeyinde rekolte düşüşü bekliyoruz.”

Olumsuz hava şartlarından etkilenen zeytin üreticisinin mağduriyetinin giderilmesi için acil ve gerekli önlemlerin alınmaya başlandığını belirten Hidamet Asa, gerekli yerlerle irtibata geçildiğini bildirdi. Başkan Asa, “2010 yılında da zeytin ağaçlarının çiçeklenme döneminde böyle bir afetle karşılaşmıştık. O dönem bölge, devlet destekleme kapsamına alınmıştı. Şimdi de üreticimizi bu mağduriyetten en az hasarlı şekilde çıkarmak amacıyla Birlik olarak gerekli girişimlerimizi hızlı ve yoğun şekilde sürdürüyoruz.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı