Öne Çıkanlar şap aşısı Gıda üretim can erik hasadı bakan yardımcısı akif özkaldı

Bu haber kez okundu.

Yahyalılı elma üreticisinin trilyonluk kaybı
Türkiye’nin büyük bölümünde 30 Mart 2014 sabahı görülen don olayı, İç Anadolu’nun önemli elma yetiştirme merkezlerinden Yahyalı'da da etkili oldu ve elma bahçelerinin yüzde 90’ı bu dondan zarar gördü. 30 bin dekarlık alanda yaklaşık bin civarındaki elma üreticisinin yaklaşık 150 trilyon lira kaybı oldu.

Yahyalı Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Genç, Yahyalı'nın ortalama yıllık elma rekoltesinin 150 bin ton olduğunu belirterek, "Elma bahçelerimiz yüzde 90 dondan zarar gördü, bölgemiz, bu yıl afet bölgesi ilan edilmesine rağmen 2090 sayılı yasaya göre bu haktan sadece 35 kişi faydalanabildi. Bin civarındaki üreticimiz gözönüne alındığında bu rakamın çok bir kıymeti olmadı. Kredi borçlarını yüzde 3'lük faiz artırımı ile bir iki yıl erteleten üreticiler oldu. Tapusu olmayan elma üretici hiçbir destekten faydalanamadı. Bu yıl üreticilerimizin 150 trilyon liraya yakın parasal bir kaybı oldu. Elma bahçelerinden ürün alınmamasına rağmen ilaçlama, budama ve sulama gibi masraflar da borçlanarak yapıldı." dedi.

İlçede Elma üretimi yapan Cemali İlboğa da kendisinin yıllık 180 ton elma yetiştirdiğini, bu yıl afetten dolayı aynı bahçeden 10 ton civarında elma olduğunu belirtti. Normal zamanlarda 140 bin liraya yakın bir kazancı olduğuna dikkat çeken İlboğa, bu sene ise ürün masrafını karşılayamadıklarını ifade etti.

İsmail Demiral ise 20 dekarlık alanda elma yetiştiriciliği yaptığını; her yıl ortalama 75 ton elma üretilirken, bu yıl 5 ton civarında olduğunu belirtti. Demiral, geçimini temin için alternatif işlerle uğraştığını belirtti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,