Öne Çıkanlar tarım teknoloji Domuz vebası dap desteği Gıda

Bu haber kez okundu.

Yalova’da tarıma dev yatırım

Yalova İl Özel İdaresi tarafından 10 köye yapılan sulama suyu göletleri Çiftlikköy ilçesine bağlı Dereköy’de gerçekleşen toplu açılış töreni ile hizmete girdi. Sugören, Sermayecik, İlyasköy, Mecidiye, Dereköy, Örencik ve Çukurköy’de inşa edilen 10 gölet, 719 bin TL’ye mal oldu.

Yalova’da son yılların en önemli ziraî yatırımı törenle hizmete açıldı. İnşa edilen 10 sulama suyu göletinin toplu açılış töreni Dereköy’de yapıldı. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selim Karahan, Dereköy ve inşa edilen diğer göletlerle ilgili teknik bilgileri aktararak, "Göletin tabanı jeomembran denen bir madde ile kaplı. Altında ise jeotekstil denen bir başka malzeme daha var. Toprağın en alt kısmına ise bir drenaj hattı daha yapıldı. Bu göletin rezervuar hacmi 55 bin metre küp. Kazıdolgu tekniği ile oluşturuldu. Kış aylarında suyun depolanması, suyun olmadığı yaz dönemlerinde bu suyun sulama amaçlı olarak kullanılmasına yönelik imal edildi. Yüksek kotlarda kışın akan dereden 580 metrelik derivasyon hattı ile su gölete taşınıyor ve biriktiriliyor. Şu anda gölette tutulan su miktarında 2 ila 2.5 metre arasında bir düşme var ki bu da projenin ne derece başarılı olduğunun bir delili. 8 metre derinliğindeki bu gölette biriktirilen suyun 2.5 metresi yaz sezonunda sulama amaçlı olarak çiftçilerimiz tarafından kullanılmış durumda. Daha ilk yıldan kullanılmaya başlandı. Geri kalanları ise kuru derelerden su tutmak için kil çekirdekli toprak gövde şeklinde inşa edildiler. Bu şekilde de 7 adet gölet daha yapıldı. İlyasköy, Mecidiye, Dereköy, Sugören, Örencik ve Çukurköy’de olmak üzere toplam 10 adet sulama amaçlı gölet inşa edildi" dedi.

Karahan, "Dereköy’deki bu gölet için 719 bin TL para harcadık. Burasının sulama havzası kurak dönemde 380 dekar, yağışlı dönemde ise 500 dekardır. Açık alan yetiştiriciliğinden, sulu tarıma geçtikten sonra ortalama dekara bin 500 TL fazla bir katma değer elde ediliyor. Bunu 380 dekarla çarptığımızda ise yaklaşık 700 bin TL’ye yakın bir kazanç elde edilmiş oluyor. Bu yıl sonunda yaptığımız yatırım katma değer olarak kendisini amorti etmiş olacak" diye konuştu.

"Şehirden köye göç başlayacak"

Karahan’ın ardından kürsüye gelen AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel ise ziraî alanda yapılan yatırımlar sayesinde köylülerin gelir seviyesinin hızla artmaya başladığına vurgu yaptı. Bunun şehirden köylere göçü başlatacağına inandığını dile getiren Demirel, "Bu gölet ve toplu açılışını gerçekleştirdiğimiz diğer 10 sulama suyu göleti daha halkımıza hayırlı olsun. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Su hayat demektir. Ben inanıyorum ki Dereköy zaten meyvecilikte verimli bir köydü ama bundan sonra çok daha fazla rekolte elde edilen bir köy haline gelecektir" diye konuştu.

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz ise, üretimin artması adına köylüye ve çiftçiye verilen desteklerin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da süreceğini söyledi.

Toplu açılış sonrasında Dereköylü vatandaşlar konuklarını ağırladılar. Ormanlık alanda kurulan masalarda etli pilav ve meyve ikram eden köylüler yetkililerle sohbet etti.

Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,