Öne Çıkanlar new york borsası çiftlik bank tarım tarım ve orman bakan yardımcısı çiftçi

Bu haber kez okundu.

Yaş çay fiyatı 1,50 lira olarak açıklandı
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 2014 yılı yaş çay kilogram alım fiyatını 1,38 taban fiyat, destekleme primini de 12 kuruş olmak üzere 1,50 lira olarak açıkladı.

    Çaykur Genel Müdürlüğü’nde yapılan toplantıya Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Çaykur personeli ve üreticiler katıldı. Bakan Eker, toplantıda, 200 bin üreticiyi yakından ilgilendiren 2014 yılı yaş çay alım fiyatını açıkladı. Buna göre söz konusu fiyat, 2013 yılına göre yüzde 12 artışla, 1,38 kuruş taban fiyat, 12 kuruş da destekleme primi olmak üzere 1,50 lira olacak.

    Türkiye'de 200 binden fazla üreticinin 760 bin dekar alanda yılda 1 milyon ile 1,3 milyon ton arasında yaş çay ürettiğini ifade eden Eker, "Bu yüzden diğer çay üretici ülkelerdeki haşere sorunu bizim çayımızda yoktur. Çay, Doğu Karadeniz Bölgesi için önemli bir geçim kaynağıdır. Dünyada kuru çay üretimi bakımından 5’inci ülkeyiz. Tüketimde ise dünyada 4’üncü sıradayız. Sudan sonra en çok içilen çayın ülkemizde tüketilme oranı dünya sıralamasında oldukça fazla. Bu önemli ürünün yüzde 62'si Rize'de, yüzde 24'ü Trabzon'da, yüzde 11'i Artvin'de, yüzde 3'ü de Giresun ve Ordu'da üretiliyor. Çayımızın kalitesinin artırılması dünya pazarlarında daha etkin olmamızı sağlar. Üzerine kar yağan tek çay Türk çayıdır." dedi.

    Bakan Eker, çay sektörünün daha iyi hale getirilebilmesi adına çalıştıklarını belirterek “2013 yılında çaya 1,23 taban fiyat ve 12 kuruş destekleme ile birlikte 1,35 lira vermiştik. Bu yıl yüzde 12’lik bir artışla 1,38 kuruş taban fiyat, 12 kuruş da destekleme primi olmak üzere yaş çay kilogram fiyatını 1,50 lira olarak belirledik. Tüm çay üreticilerimize hayırlı uğurlu olsun.” şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı