Öne Çıkanlar Gıda teknoloji biber yarışması çiftçi Adilcevaz

Bu haber kez okundu.

Yaş meyve sebze ve narenciye ihracatında yüzde 11 artış oldu
Yaş Meyve Sebze ve Narenciye ihracatında 2011 yılı onbir ayında bir önceki yılın aynı ayına göre miktarda yüzde 11, değerde ise yüzde 7’lik bir artış oldu. Gruplar içerisinde, narenciye miktarda yüzde 24’lük, değerde ise yüzde 29’luk artış gösterirken, 2011 yılı onbir ayında 823 milyon 919 bin 579 dolar değerle ilk sırada yer aldı. Yaş Meyve Sebze ve Narenciye’de 2011 yılı Kasım ayında ise bir önceki yılın aynı ayına göre miktarda yüzde 23, değerde yüzde 15’lik artış meydana geldi. 2011 yılı Kasım ayında bütün gruplarda artış görüldü. 417 milyon 944 bin 57 kilogram yaş meyve sebze ihracatı karşılığında 279 milyon 48 bin 955 dolar döviz girdisi sağlandı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Sektör Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz, Kasım ayı içinde gerçekleşen ihracattaki artışın 2012 yılı hedeflerine ulaşılacağını göstergesi olduğunu kaydetti. Kaçmaz, "Sektörümüzün tüm paydaşlarının yoğun bir şekilde çalışması, Uzakdoğu’ya ihracatı geliştirme komitesinin çalışmalarının somut olarak neticelenerek geçtiğimiz sezonda Japonya’ya greyfurt ihracatının başlaması ve Narenciye Tanıtım Grubu’nun (NTG) hedef ülkelerde yapmış olduğu başarılı faaliyetler narenciye ihracatının artmasına vesile olmuştur." dedi.
Yaş meyve sebze ihracatının 2023 yılı stratejik hedefine ulaşması için yaş meyve sebze ihracatçı birliklerinin, sektör kurulunun koordinasyonunda çalışmalarını sürdürdüğünü dile getiren Kaçmaz, "Özellikle 2012 yılının şubat ayında Almanya’nın Berlin şehrinde gerçekleşecek dünyanın en önde gelen yaş meyve sebze fuarına (Fruit Logistica) ülkemizin partner ülke olarak iştirak edecek olması, ülkemizin ve ürünlerimizin tanınırlığını artıracak, Türk yaş meyve sebzesinin dünya pazarlarında daha çok yer edinmesine sebep olacaktır." şeklinde konuştu.

Kaçmaz konuşmasını şöyle tamamladı: "Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği olarak ana hedefimiz; emek yoğun bir sektör olan yaş meyve sebzenin, üreticisinin ve ihracatçısının emeğinin karşılığını alması için, dünya yaş meyve sebze pazarında ülkemizi yaş meyve sebze ihracatçısı ülkeler arasında hak ettiği yere getirmektir.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı