Öne Çıkanlar e-fidancim salgın sağanak yağış ayçiçeği alımı bakan yardımcısı akif özkaldı

Bu haber kez okundu.

Yayla'da ürün çıktı, sebzenin fiyatı yeniden ucuzladı
Tarım bölgesi Antalya’da yayla ürünlerinin devreye girmesiyle birlikte Ramazan öncesi yükselen sebze fiyatları, üçte iki oranında düştü. 2,8 liraya dayanan domates 1-1,2 liraya düşerken, sivri biber de 60 kuruşa geriledi. İzmir Kemalpaşa, Aydın, Manisa ve Sakarya gibi tarım bölgelerinde de tarla ürünleri artık pazar tezgahlarında. Pazarcı esnafına göre, 15-20 gün daha fiyatlar yüksek seviyeden gidecek. Daha sonra sebze ve meyfe fiyatları ucuzlayacak.

Antalya’nın Elmalı, Korkuteli ve Kaş Göbel yaylasında tarlada domates bir liradan alıcı buluyor. Silor salatalık 60 ve sivri biber 60 kuruştan alıcı buluyor. Sahil bölgelerindeki seralarda ise ürün kalmadı. İç piyasaya sebze göndermek isteyen halciler ise yayla bölgelerindeki bağlantılarıyla ürün topluyor. Yayla ürünlerinin toplanmaya başladığını ifade eden Elmalı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ordu, “Burada sera ve tarlada yetişen ürünlerimiz toplanmaya başladı. Sebze meyve işi yapanlar üreticilerimizden almaya başladı. Sebze meyveler buradan yurt içine dağılıyor. Yayla işi sebze ekim kasım aylarına kadar devam eder.” diye belirtti.

Sebze’de üreticinin fiyatlardan memnun olduğunu, meyvede ise özellikle elmada fiyatların tatmin edici bulunmadığını belirten Oda Başkanı Ordu, şöyle devam etti: ”Elmalı'da sebzenin her çeşidi yetişiyor. Domates ve biber serada diğer ürünler ise tarlada mevcut. Çiftçimiz 2 liradan domatesi veriyor. Salatalık da bir liranın altında. Elmada ise girdi fazla olduğundan şu an fiyatlar memnun edici görünmüyor.”

Tavşanlı Ziraat Odası Başkanı İsmail Akpınar ise “Bizim burada sebzelerimiz yeni yeni çıkıyor. Çıkan sebze de yöresel olur. Bölgeye hitap eder. Geçenlerde domates biraz yükseldi ancak fiyatı tekrar yerine oturdu.” şeklinde konuştu.

Yurt içine sebze gönderen sektör çalışanlarından Durmuş Yıldırım, yayla ürünlerinin çıktığını söyledi. Göbel Yaylası'nda topladıkları domates, biber ve salatalıkları yurtiçine gönderdiklerini belirten Yıldırım, “Tarlada domatesi 1 liradan alıyoruz. Biber ve salatalık ise 60 kuruş. Eylül ayının sonuna kadar yaylada sebze işi yapacağız.” dedi.

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde 35 yıldır pazarcılık yapan Ali Özdemir’e göre, sebze fiyatları şimdilik biraz yüksek seviyelerde gidiyor. Ancak, 15-20 güne kalmaz sebze ucuzlar. Özdemir, “Pazarda domates 2-3 lira arasında değişiyor. Salatalık 2 liradan satılıyor. Biber 1,5 ile 2 lira. Bize sebze Sakarya’dan ve İzmir Kemalpaşa’dan geliyor.” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi