Öne Çıkanlar fındık mehmet aydın yetiştiricilik kursu sel madurları jakaranda fidanı

Bu haber kez okundu.

Yer fıstığı denemeleri başarılı oldu
Erzincan’da merkeze bağlı Uluköy’de, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan yer fıstığı ekim çalışmaları olumlu sonuçlandı.

Demonstrasyon çalışmalarının teknik elemanlar ve çiftçiler tarafından görülmesi amacıyla Uluköy’de tarla günü düzenlendi. Uluköy Tarım Danışmanı Murat Karan tarafından çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verildi. Karan, yer fıstığının baklagil yem bitkileri grubunda yer alan ve ekim nöbetinde başarılı sonuçlar veren bir bitki olduğunu ifade etti. Küçük bir alanda yaptıkları çalışmalardan beklentilerinin üzerinde verim aldıklarını söyleyen Karan, önümüzdeki yıldan itibaren ekim alanlarını genişleteceklerini ve kısa vadede Erzincan’daki tüketimin bir kısmını karşılamayı amaçladıklarını söyledi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sırrı Yılmaz, yaptığı konuşmada, Erzincan'ın son yıllarda sebzecilik açısından son derece büyük aşamalar kaydettiğini ve bölgenin sebze ambarı konumuna geldiğini ifade etti. Yılmaz, "Öyleki Doğu ve Güneydoğu Anadolu illeri ile Doğu Karadeniz illerinin birçoğunda Erzincan’ın yetiştirdiği sebzeler tüketilmektedir. Elbette bu üretimde söz sahibi olanlardan biri de sizlersiniz. Bildiğiniz gibi köyünüzde bir tarım danışmanınız var. Merkezdeki bitki sağlığı uzmanı arkadaşlarımız da belirli aralıklarla tarlalarınızı ziyaret ediyorlar. Uzun yıllar bu topraklarda ağırlıklı olarak domates yetiştirdiniz. Gerek merkezden gelip giden arkadaşlarımız gerekse tarım danışmanımızın uzun süre içerisinde yaptığı gözlemlerde bir sonuca ulaştık. Elbette domates sizlere iyi para kazandırıyor. Ancak uzun zaman periyodunda, başta domates olmak üzere sebze hastalık ve zararlıları bölgeye yerleşmeye başladı. Bunu sizler de görüyor ve biliyorsunuz. O yüzden tarlaların, ekim nöbetine ihtiyacı olduğunu gördük. Ekim nöbeti uygulamalısınız ki biz bu hastalık ve zararlıların kontrolünü kolaylaştırabilelim. Bu yüzden sizlere ekim nöbeti önerdiğimiz zaman domatesin yerine ekeceğiniz bitki de sizlere ekonomik açıdan yeterli gelebilmeli diye düşünüyoruz. Bu yüzden çerezlik kabakta olduğu gibi diğer bir alternatif olarak yer fıstığını denedik ve başarılı sonuçlara ulaştık. Elbette domates ve diğer sebzeleri yetiştireceksiniz ancak bu tarz bitkilere de toprağın ihtiyacı var. İşte bu sebepten dolayı alternatif ürün denemelerini önemsiyor ve sizlere tavsiye ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Erzincan Vali Yardımcısı Ahmet Türköz ise tarımın önemine değinerek, yapılan çalışmaların son derece önemli olduğunu vurguladı. Türköz, Uluköy’ün sebzecilikte Erzincan açısından çok önemli bir bölge olduğunu kaydederek, teknik elemanlar tarafından yapılan uyarıların dikkate alınması gerektiğini söyledi. Türköz, yapılan yer fıstığı demonstrasyonu noktasında bilgilendirildiğini, çalışmanın son derece önemli olduğunu vurguladı. Daha sonra Vali Yardımcısı Ahmet Türköz ve İl Müdürü Sırrı Yılmaz fıstık hasadı gerçekleştirdiler. Tarla gününde katılımcılara hasat edilen yer fıstıklarından ikram edildi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı