Öne Çıkanlar tarım fakıbaba kapanış fiyatı eğitim tarım ve orman bakanlığı

Bu haber kez okundu.

Yerli patateslerin hasadı yapıldı

Niğde’de yerli milli patateslerin hasadı düzenlenen törenle yapıldı.

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından Niğde’nin Konaklı kasabasında deneme amaçlı dikilen yerli patateslerin hasadı kasabada düzenlenen törenle yapıldı.

Hasadın yapılacağı patates tarlasında birtakım gözlemler yapan katılımcılar, daha sonra traktör ile topraktan çıkarılan yerli milli patatesleri inceledikten sonra kovalara toplayarak hasadı gerçekleştirdi.

Türkiye’nin dünyada önemli patates üreticisi olan ülkelerden bir tanesi olduğunu söyleyen Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Nevzat Birişik, “Yıllık yaklaşık 4 buçuk milyon ton civarında patates üretimimiz var ve ayrıca çok önemli bir patates ihracatı yapan ülkeyiz. Ancak patates tohumluğunda dışa bağımlıydık. Bugün ki yaptığımız hasadın en önemli kısmı Türkiye’nin kendi toprağına, kendi iklimine kendi coğrafyasına, kendi Pazar isteklerine uygun 8 adet ohum çeşidini geliştirmiş olmasıdır. Bu çalışmalardan sonra vatandaşımız bu ülkede geliştirilmiş tohumları tercih edip eğer ekerse hem maliyetinden bir kazancı oluşacak, hem de geliştirdiğimiz tohumlar ticari olarak piyasada .ulunan diğer tohumlardan çok verimlidir. Türk ekonomisi için, Türk tarımı için ve Türk bilimi için son derece kıymetli bir buluştur. Elde edilen çeşitlerin Niğde’ye tüm ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

Düzenlenen programa Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, TBMM İdari Amiri AK Parti Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen, Gıda Tarım ve Havyarcılık Bakanlığı Müşteşar Yardımcısı Dr. Durali Koçak, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Nevzat Birişik, İl Genel Meclis Başkanı Bülent Küçüktuna, Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, Patates Araştırma Enstitü Müdürü Uğur Pırlak ve çiftçiler katıldı.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı