Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi teknoloji mazı fidanı çit mazı fidanı mikado kayısı fidanı

Bu haber kez okundu.

Yılda 2 milyar 100 milyon ekmek çöpe gidiyor
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ekmeği kutsal kabul eden bir topluma israfın yakışmadığını belirterek, "Türkiye'de yılda 2 milyar 100 milyon civarında ekmek israf ediliyor. Bunun ekonomik kaybı 1,5 milyar lira” dedi.

 

Çeşitli gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Kars'a giden Bakan Eker, Vali Eyüp Tepe'yi makamında ziyaret etti. Bakan Eker, burada yaptığı açıklamada, ülke genelinde ekmek israfının önüne geçmek için başlatılan kampanyanın önemine değinerek, bir yılda israf edilen ekmekle yaklaşık 500 kilometre asfalt yapılabileceğini söyledi.

 

Ekmek israfının ekonomik kaybının büyük olduğunu ve kaybın önüne geçmek için kamuoyu bilincinin oluşturulması gerektiğini belirten Bakan Eker, şunları kaydetti: "Türkiye'de yılda 2 milyar 100 milyon civarında ekmek israf ediliyor. Dolayısıyla bizim gibi ekmeği nimet ve adeta kutsal kabul eden kültüre sahip bir ülkede bunun olması gerçekten bizim yüreğimizi sızlatıyor. Çünkü günah. Ekonomik kaybı itibarıyla yıllık 1,5 milyar Türk lirası kayba sebebiyet veriyor. Yılda 1,5 milyar para ekmek israf ediliyor, çöpe atılıyor. Fırınlarda, lokantalarda, restoranlarda, evlerde, fabrikalarda, iş yerlerinde, resmi kurumlarda her yerde. Bu 1,5 milyar lirayla neler yapabiliriz? En az 500 kilometre duble yol yaparsın. Yüzlerce okul, yüzlerce hastane yapılır, on binlerce öğrencimize burs sağlanır, sosyal yardım yapılır, sağlık hizmeti götürülür."

 

Bakan Eker, bayat ekmeklerden 20 çeşidin üzerinde yemek yapılabileceğini hatırlatarak, yemeklerin kitap haline getirilerek yayınlandığını dile getirdi.

 

Kentteki kaz tüyünün önemine de değinen Bakan Eker, şöyle devam etti: "Bu bölgenin tarihinde bir ilk olarak bir proje başlattık. Ardahan, Kars, Artvin Kırsal Kalkınma Projesi. Bu kırsal kalkınma projesi burada hayata geçti. Bu 26 milyon dolar tutarında bir proje. Bu projede amaç kalkınmayı bugüne kadar kullanılanların dışında da alternatif sektörler yaratmak, oralarda birtakım yeni faaliyet alanları bulmak şeklindedir. Amacımız odur. O çerçevede biz bunları da değerlendiriyoruz. Kaz tüyünün yeniden burada ilave bir destek imkanı olur mu, olmaz mı? Bunların hepsi çalışmalarımız içerisinde yer alıyor."
Kaynak:http://www.tarim.gov.tr/Sayfalar/HaberDetay.aspx?rid=216&ListName=Haberler&refId=

Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,