Öne Çıkanlar mikado kayısı muğlada yağmur chicago borsası ayçiçeği çit mazı fidanı dikimi

Bu haber kez okundu.

Yozgatlı Soğan Üreticisi Fiyattan Yana Dertli
Yozgat'ta her yıl yaklaşık 20 bin dekar alanda soğan ekimi yapılırken, bu yıl sadece 10 bin dekarlık soğan ekimi yapıldı. Bu durumda soğanın geçen yıl 10 kuruştan alıcı bulamamasının etkili olduğu ifade ediliyor. Soğan üreticilerinden Murat Uyan, geçen yıl satamadıkları için soğanı yol kenarlarına dökmek zorunda kaldıklarını ifade ederek, "Bu yıl az ekim yapılmasına rağmen yinede umduğumuz fiyatı alamadık. Bir arkadaşımız kilosunu 30 kuruştan sattığını söyledi. Oysa soğanın kilosunun 45-50 kuruştan satılması gerekir ki zarar etmeyelim. Bu yüzden buğday ve fındıkta uygulanan taban fiyatın soğanda da uygulamasını istiyoruz." dedi. Bir başka soğan üreticisi Ali Osman Oğuz da "Bu yıl il genelinde soğan ekimi az oldu. Ama buna rağmen umduğumuz fiyatı bulmadık. Şu an 30 kuruştan soğanın alımının yapıldığını söylüyorlar. Bu fiyat bizler için zarardır." diye konuştu.

Aydıncık Ziraat Odası Başkanı Hacı Bekir Bostancı, bölgelerinde yaklaşık 7 bin dekar alanda soğan hasadına başlanıldığını ifade ederek, Suriye'de devam eden iç savaşın kendilerini de etkilediğini ileri sürdü. Bostancı, "Önecki yıllarda Suriye üzerinden orta doğuya tarım ürünlerimiz ihraç edilirdi. Şuan oradaki karışıklık yüzünden bizim ürünlerimiz iç piyasada kaldı, üretim fazla olduğu için de fazla talep edilmiyor. İnşallah biran önce oradaki sıkıntılar, giderilirde bizim ürünlerimiz tekrar orta doğuya ihraç edililir." şeklinde konuştu.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı