Öne Çıkanlar tarım tarım ve orman bakanlığı yetiştiricilik kursu hayvancılık aa

Bu haber kez okundu.

Yozgat'ta taşlı tarlalar tarıma kazandırılıyor
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma (ÇATAK) Programı'na Yozgat'ı da dahil etti. Program kapsamında taşlı tarlaların tarıma kazandırılmasına yönelik çalışmalar yapılıp, tarlalardan taşların toplanmasına teşvik ödemesi yapılacak. Projeyle toprak ve su kalitesinin korunması, doğal kaynakların sürdürebilirliği, erozyonun önlenmesi ve tarımın olumsuz etkilerinin azaltılması amaçlanıyor.

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, taşlı tarlaların tarıma kazandırılması amacıyla kurum bünyesindeki taş toplama makinesini çiftçinin hizmetine sunduklarını bildirdi. Özdemir, bu yıl Bakanlık tarafından Yozgat'ın da ÇATAK programına dahil edilmesiyle birlikte, program kapsamında taşlı tarlaların tarıma kazandırılması çalışmalarına ağırlık verileceğini, çiftçinin de bu konuda destekleneceğini söyledi. Özdemir, arazilerin çok taşlı olması nedeniyle ekim yapamayıp, mağduriyetlerini dile getiren çiftçilerin bu şikayetlerinin ÇATAK ile ortadan kalkacağını, verilecek destek ile tarlalardaki taşların temizlenip, ekonomiye kazandırılacağını anlattı.

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özdemir, ÇATAK Programı'nın Türkiye’de 2006 yılından beri uygulanmakta olduğunu, yaptıkları başvurunun bakanlık tarafından kabul edilip Yozgat'ın da programa dahil edildiğini, bu yıl yaklaşık 5 bin dekarlık bir alanda başlayacak çalışmaların, kademeli olarak daha sonraki yıllarda artırılacağını sözlerine ekledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı