Öne Çıkanlar makam aracı fındık fiyatları arttı can erik hasadı tarım fuarları abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Yüksek gıda fiyatları
 OECD-FAO Tarımın Görünüm 2011-2020 Raporunda, dünya genelinde çiftçilere zarar veren gıda fiyatlarındaki dengesizliğin süreceğine dikkat çekildi.

Gelecek yıllarda üretim büyümesindeki yavaşlamanın da süreceği ifade edilen raporda, bunun da 2050 yılında 9 milyarı aşması beklenen dünya nüfusunun ''doyurulması'' konusunda hükümetler üzerindeki baskıyı artıracağı kaydedildi.
Birkaç ay sonraki iyi hasadın aşırı yüksek seviyelere çıkan emtia fiyatlarını aşağıya çekebileceğine, buna karşılık gelecek 10 yılda hububat fiyatlarının bugünkü fiyatlardan ortalama yüzde 20 daha fazla olabileceğine işaret edilen raporda, bunun da birçok ülkede tüketici fiyatlarını artırabileceği belirtildi. Raporda, ''Bu tahminler, bazı gelişmekte olan ülkelerde özellikle dengesiz beslenme riskiyle karşı karşıya bulunan yoksullar için ekonomik istikrar ve gıda güvenliği konusundaki kaygıları artırıyor'' dedi.
Raporda, kişi başına gıda tüketiminin en çok (gelirin arttığı, buna karşılık nüfus büyümesinin yavaşladığı) Avrupa'nın doğusu, Asya ve Latin Amerika'da artacağı belirtildi.
Balıkçılık sektöründeki küresel üretimin 2020'ye kadar her yıl yüzde 1,3 büyümesinin beklendiği ifade edilen raporda, bunun geçen 10 yıla göre bir yavaşlamaya işaret ettiği kaydedildi.
OECD Genel Sekreteri Angel Gurria rapora ilişkin yaptığı değerlendirmede, yüksek gıda fiyatlarının genellikle çiftçiler için iyi haber olduğunu, ancak gelişmekte olan ülkelerde gelirlerinin büyük bölümünü gıdaya harcayan yoksullar için bunun yıkıcı olabileceğini belirtti.
FAO Genel Direktörü Jacques Diouf da mevcut piyasa koşullarında, fiyat oynaklığının tarım piyasalarının özelliği olmayı sürdüreceğini, fiyat oynaklığının azaltılması ve bunun olumsuz etkilerinin sınırlandırılması için uyumlu politikalara ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Diouf, sorun için temel çözümün tarıma yapılan yatırımların artırılması ve gelişmekte olan ülkelerde kırsal kalkınmanın desteklenmesi olacağını belirtti.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,