Öne Çıkanlar Üretici tarım çiftçi Ergene havzası eğitim

Bu haber kez okundu.

Yumurtalı kefal, levrek ve çipuralar denize bırakıldı

Adana’nın Karataş ilçesine bağlı Akyatan Dalyanı’nın kuzuluklarında yetişen yumurtalı kefal, levrek ve çipura balıkları denize bırakıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Adana İl Müdürü Muhammet Ali Tekin, "Bu işlem sayesinde balıklar yumurtalarını denize bırakacaklar ve seneye ergin balıklar tekrar lagüne dönecek" dedi.

Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olan su ürünleri avcılığı ve yetiştiriciliğinin arttırılması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ticari amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğ kararıyla her yıl lagün ve dalyanların kuzuluklarına gelen yumurtalı kefal balıklarının yüzde 10’u balık denize bırakılıyor.

Balıklar bu yıl Gıda Tarım ve Hayvancılık Adana İl Müdürü Muhammet Ali Tekin’in katılımıyla denize bırakıldı. Sabahın erken saatlerinde Akyatan Dalyanı’nda düzenlenen etkinlikte yumurtalı kefal, levrek ve çipura balıkları düzenek ile boruların içerisinde denize bırakılırken bazı balıklar ise balık kepçeleri vasıtasıyla dalyan içerisinden alınıp denize bırakıldı.

"İşlemler sürekli devam ediyor"

Muhammet Ali Tekin, balıkların yumurtalarının denize bırakılması için bu işlemin her sene döngü halinde devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Bu balıklar denize gidecek, yumurtlayacak ve bir sene sonra tekrar ergin balıklar bu dalyanda gelişimlerini tamamlayarak yumurta olgunluğuna geldiğinde tekrar bir sonraki yıl yine aynı işlem devam edecek. Haziran ayında denize bağlantı noktalarına çit koyarız, şubat ayında ise çitlerin önünü açarız ki dalyana rahatlıkla girebilsin bu balıklar. Dalyan, balıklar için üreme olgunluğuna gelinceye kadar vaktini geçirdiği yer. Dalyanların büyüklüğüne göre elde edilen balık miktarı ortaya çıkıyor. Sayı çok değişken o yüzden net sayı veremiyoruz."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı