Öne Çıkanlar manisa fındık sel madurları yetiştiricilik kursu dap desteği

Bu haber kez okundu.

Yurtiçi talebi karşılama oranı en yüksek ürün, yüzde 122,1 ile arpa oldu
 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2009-2010 döneminde üretimi, yurtiçi talebi karşılama oranı en yüksek ürün, yüzde 122,1 ile arpa oldu.
TÜİK, 2009-2010 döneminde ürün gruplarına göre ''Bitkisel Ürün Denge Tabloları; Tahıllar ve Diğer Bitkisel Ürünler'' istatistiğini yayımladı.
Buna göre, 2009-2010 piyasa döneminde toplam tahıl ürünlerinde yurtiçi üretimin yurt içi talebi karşılama oranı yüzde 109,7 oldu.
Toplam tahıl üretiminde en büyük paya sahip olan buğdayda, yeterlilik derecesi yüzde 114,8, yem sanayiinin en önemli girdilerini oluşturan arpanın yeterlilik derecesi yüzde 122,1, mısırın ise yüzde 79,9 olarak gerçekleşti.
Kuru baklagillerden, kendine yeterlilik oranının en yüksek olduğu ürün yüzde 118,2 ile nohut oldu. Toplam ürün arzında ithalatın ağırlıklı olduğu kırmızı mercimekte yeterlilik derecesi de yüzde 82,9 olarak gerçekleşti.
Kendine yeterli olan ürünlerden birisi olan patateste, yeterlilik derecesi yüzde 100,2, yurt içi talebin büyük kısmının ithalat ile karşılandığı yağlı tohumlar ürün grubundan ayçiçeği, soya ve kolza için yeterlilik dereceleri sırasıyla yüzde 49,4, yüzde 2,2 ve yüzde 30,5 düzeyinde gerçekleşti.
Toplam şeker üretiminin büyük kısmı yurt içinde tüketildi ve yeterlilik derecesi yüzde 113,2 oldu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı