Öne Çıkanlar meyve ağacı budama teknoloji çit mazı fidanı dikimi jakaranda fidanı aa

Bu haber kez okundu.

'Yüzde 30 oranında verim düşüklüğü yaşayan çiftçinin kredi ödemesi ertelenecek'
Van Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner, bütün Türkiye'de olduğu gibi Doğu Anadolu'da da yağışların az olduğunu, bundan dolayı bazı ilçelerde yüzde 30 oranında verim düşüklüğü gözlemlediklerini söyledi. Altuner, verim düşüklüğü yaşayan çiftçilerin yaşadıkları zararları azaltmak adına çektikleri kredilerin geri ödemesinin erteleneceğine dair Bakanlar Kurulu kararı olduğunu ifade etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner Türkiye genelindeki az yağışların bu yıl az olmasının Van'ın tarım üretimini de az da olsa olumsuz etkileyeceğini belirtti. Van'da güz ekinleri bazında düşünüldüğünde kar yağışına dayalı tarım yapılabilen bir yer olduğunu aktaran Altuner, "Bu sene arzu ettiğimiz şekilde uzun yıllar ortalamasının daha altında bir kar yağışı oldu. Dolayısıyla bu kar yağışının vereceği faydayı, sağlayacağı suyu, biz geçmiş yıllarla kıyasladığımız zaman yeterince alamadık. Ancak sulu alanlarımız, özellikle sebzecilik yapılan alanlar, diğer taraftan örtü altı alanlar kendi kaynağıyla ilgili suyu kullandıkları için bu alanlarda bir sıkıntımız yok. Nisan ve mayıs aylarında yağışların olması fena değildi. Ancak kuru alanlarda, özellikle kar yağışının azlığı nedeniyle bazı ilçelerimizde kırsal alanlarda, meralarda, diğer buğday ekili alanlarda bir verim düşmesi bildirildi. İlimizi genel olarak düşündüğümüz zaman, kırsal alanlarda bazı ilçelerimizde az yağıştan kaynaklanan bir takım verim düşüklüğü meydana geldi. Fakat Orta Anadolu ve diğer bölgeler kadar verim düşüklüğü yaşamasak bile bazı ilçelerimizde yüzde 30 oranında verim düşüklüğü gözlemledik." diye konuştu.

Çiftçilerin müracaatları sonucu yağışlardan kaynaklanan zararlarından dolayı kullandıkları tarım kredilerinin bir yıl erteleneceğini de söyleyen Altuner konuşmasına şöyle devam etti: "Çiftçilerimizin verim düşüklüğünden kaynaklanan zararlarını ortadan kaldırmak adına Ziraat Bankası'na ve Tarım Kredi Kooperatifleri'nden kullanmış oldukları kredileri, erteleyen Bakanlar Kurulu kararı var. Çiftçilerimiz bu manada görmüş oldukları hasarı, ilçe teşkilatlarımıza müracaat etmeleri halinde, yapılacak hasar tespitlerle yüzde 30 ve üzerinde bir hasar meydana geldiği belirlenirse, bu çiftçilerimizin kullanmış olduğu hem Ziraat Bankası kredileri, hem de Tarım Kredi Kooperatifi kredilerini geri ödemesi bir yıl boyunca erteleniyor."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı