Öne Çıkanlar abelya ağacı fidanı yüksek planlama kurulu hayvancılık eğitim begonvil fidanı

Bu haber kez okundu.

Zafer Çağlayan: Cari açık, OVP tahminlerini aşabilir
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ilk 6 ayda cari açığın 35,9 milyar dolar olduğunu belirterek, "2012 aynı dönemine göre 6 milyar dolara yakın artış var. Sene sonu Orta Vadeli Program (OVP) tahminleri 60,7 milyar dolar. Şu anda bunun yarısını aşmış durumdayız. Sene sonunda OVP tahminin bir miktar aşacağız gibi görünüyor." ifadelerini kullandı.
Zafer Çağlayan, Haziran ayı Ödemeler Dengesi ve istihdam rakamları ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada Türkiye’nin ilk 6 ayda ihracatını yüzde 20,4 artırdığını ve sene sonuna dek bu trendi devam ettirip 48 milyar dolar hizmet ihracatını geçeceğini dile getirdi.

Çağlayan, "İhracat adına son veriyi önemli kılan başka bir boyut da şimdiye kadar ilk 6 ayda ulaşılmış en üst düzey olması. Yani bu bir rekor ve yıl sonunda da rekor kıracağız.” dedi.

Hizmet ihracatında 8 ana kalem olduğunu aktaran Çağlayan, “Kamuoyu özellikle turizm ile ilgilenir ama ondan başka yedi kalem daha var. Biz bugün bu 8 kalemin 5’inde geçen yılların ilk yarısının üzerine çıktık. Dolayısı ile sadece turizm değil, taşımacılık, resmi hizmetler, sigorta hizmetleri, diğer ticari hizmetler gibi ihraç kalemlerinde de bir artış var ve bu sağlıklı bir gösterge." yorumunu yaptı.

6 AYLIK CARI AÇIK 35,9 MİLYAR DOLAR

6 aylık cari açığın 35,9 milyar dolara ulaştığına işaret eden Ekonomi Bakanı, şunları belirtti:

"2012 aynı dönemine göre 6 milyar dolara yakın artış var. Sene sonu OVP beklentisi, bildiğiniz gibi 60,7 milyar dolar. Şu anda bunun yarısını aşmış durumdayız. Sene sonunda şimdiki OVP beklentisinin biraz üzerine çıkacağız gibi görünüyor. Atlanan bir noktaya dikkat çekmek gerekiyor. Geçen sene altın ihracatı sebebiyle kıyameti koparanların, bu seneki altın ithalatına hiç sesleri çıkmıyor. İlk 6 ayda 10 milyar dolara yakın altın ve kıymetli taş ithalatı yapıldı. 2012’nin ilk yarısında bu 4 milyar dolar civarında idi. Yani cari açıktaki artışın 6 milyar doları bundan kaynaklanıyor. Bunlar gayet doğal şeyler. Geçen sene de doğaldı, bu sene de doğal. Ancak analiz ederken bu detayları da görmezden gelemeyiz. Doğrudan yabancı yatırım girişlerinde ilk yarıda 5 milyar dolara yakın bir düzey görüyoruz. Geçen seneye göre gerileme var. Ancak dünya ekonomisindeki durumu dikkate alınca bunu normal karşılamak gerekiyor.”


TOPLAM İSTİHDAM 26,1 MİLYONA ULAŞTI

Avrupa’da ve dünyada işsizlik artmaya devam ederken Türkiye’de gerilediğini vurgulayan Çağlayan açıklamasını şöyle tamamladı:

"Son 12 ayda 850 bine yakın istihdam yaratan bir ekonomimiz var. 2009 başından, yani krizin en kötü günlerden bu yana toplamda 6 milyona yakın istihdam artışı oldu. Avrupa’da işsiz sayısında 4 milyon artış varken, bizde bundan daha fazla istihdam artışı var. Geçen ay istihdam rekoru kırmıştık. Bu ay da bunu geçerek çıtayı daha da yukarı taşıdık. Toplam istihdam 26,1 milyona ulaştı. Geçen ay istihdamda rekor kırmıştık, bu ay bu rekorun üzerine çıkıp bir yenisini kırdık. İşsizlik bugün itibarı ile yüzde 8,8’e gerilemiş durumda. Önümüzdeki aylarda biraz daha gerileme olacaktır. Kriz döneminde İLO içinde en fazla istihdam artıran ülkelerin başında geldik, önümüzdeki yıllarda da öyle olacağız. Bu üretim ile olacak, sanayi ile olacak. İşte o yüzden her fırsatta diyorum ki; Türkiye ekonomisinin geleceği yatırımdır, üretimdir, sanayidir. Sanayi sektörü ile iş dünyasına giren yatırımcılar, işadamları bunu terk edip hizmetlere geçerlerse ekonomimiz bundan faydadan çok zarar görür. Bizim sanayiciye ihtiyacımız var. Yatırım teşvik sistemi de bu amaçla tasarlandı ve çok pozitif sonuçlar veriyor. Orta ve uzun vadede bu işsizlik oranlarında daha sert düşüşler yakalamamız gerekiyor. Hem nüfus artışını, hem de işgücüne katılım oranındaki artışı geçen bir hızla istihdamımızı artırmalı ve işsizlik oranını yüzde 6-7’lere indirmeliyiz. Bu zor bir hedef ama bu hedef bizim bir üst lige çıktığımızın resmi olacak kadar büyük bir başarının da göstergesi.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,