Öne Çıkanlar jakaranda ağacı vairo badem çeşidi tarımsal destekleme can erik makam aracı

Bu haber kez okundu.

Zeytincilik sektöründe kamu spotundan sonra teşvik ittifakı
Zeytincilik sektöründe uzun yıllar sonra sağlanan güç birliği, meyvelerini vermeye başladı. Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) öncülüğünde iç talebi arttırmak için kamu spotunda işbirliği yapan sektör, şimdi de zeytinyağında üreticiye kademeli destek sağlanması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile görüşmeye birlikte gitme kararı aldı.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Renklidağ, Başkan Yardımcısı Davut Er ve ZZTK Başkanı Mehmet Kadri Gündeş ile birlikte EBSO Zeytin ve Zeytinyağı Meslek Komitesi'ni ziyaret ederek toplantısına katıldı. Komite Başkanı Mustafa Işıl Özyurt, EBSO Meclis Üyesi ve Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Başkanı Cahit Çetin, Meclis Üyesi Nejat Özduran ve komite üyelerinin katıldığı toplantıda, sektörün mevcut durumuyla iç ve dış piyasa gelişmeleri, işbirliği yapılabilecek konular gözden geçirildi. Renklidağ, toplantıda üreticilere yönelik Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sağlanan prim desteğinin kademeli hale getirilmesi önerisini geliştirdiklerini ve şimdiye kadar görüştükleri STK'lerden olumlu görüş ve destek aldıklarını belirtti. Zeytinyağına kademeli destekle ilgili olarak birlikte bakanlığa gitmek istediklerini anlatan Renklidağ, “Üreticilerimiz, yağhanelere sıktırdıkları zeytinyağlarını evlerinde veya depolarında, genellikle sağlıksız ortam ve ambalajlarda saklama ve ihtiyaç duydukça satma yoluna gidiyorlar. Her üreticimiz, maalesef çelik tank gibi sağlıklı depolama ambalajlarına sahip değil. Sağlıksız ambalaj ve ortamlarda uzun süre saklanan yağların, sağlığa faydalı özellikleri ve ticari değerleri zamanla azalıyor. Bundan hem üretici hem ticaret ve ihracat erbabı ve en önemlisi de ülkemiz ekonomisi kayba uğruyor. Bunu dikkate alarak, bakanlık tarafından üreticilere zeytinyağında sağlanan desteklerin zaman içinde kademeli olarak azaltılması yoluna gidilmesi önerisini geliştirdik. Buna göre örneğin yağını kasım ayında satan üreticiye bakanlığın belirlediği primin yüzde 30 fazlası, aralık ayında yüzde 20, ocakta satan üreticiye yüzde 10 fazlası, şubatta satan üreticiye belirlenen primi, mart ayında yüzde 10 eksiğini, nisan ayında yüzde 20 eksiğini, mayıs ayı ve daha sonra satan üreticiye ise yüzde 30 eksik destek sağlanmalı. Böylece ürününü kaliteliyken ve sağlık özelliklerini yitirmeden erken satan üretici ödüllendirilmiş olacak, sağlıksız ortamda bekleten üretici ise daha düşük miktarda destek alacaktır.” şeklinde konuştu. Renklidağ’ın önerdiği modele, EBSO ve TARİŞ de destek verdi. Bu çerçevede sektör temsilcileri, önümüzdeki günlerde bakanlığı ziyaret etmeyi planlıyor.

‘SEKTÖREL SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN BİRLİKTE HAREKET ÇOK ÖNEMLİ’

Komite Başkanı Özyurt ve Tariş Birlik Başkanı Çetin de sektördeki birlik ve beraberlik ortamının korunması, ortak konu ve sıkıntılara çözüm bulunması için birlikte harekete devam edilmesi taleplerini yineleyerek, sektördeki STK'ler arasında karşılıklı ziyaretlerin devamında fayda gördüklerini ifade etti. EBSO ve Tariş Zeytin Birliği, ZZTK tarafından yürütülen ve iç piyasada zeytin ve zeytinyağı yenmesinin özendirilmesini amaçlayan kamu spotu masraflarına katkı sözü verdi. Toplantıda söz alan ZZTK Başkanı Gündeş, bütçe yetersizliği ve iç piyasa tanıtımına ayırabileceği kaynakların az olduğunu kaydetti. Bu sebeple iç piyasada televizyon kanallarında yayımlatılmak üzere bakanlık desteğiyle hazırlatılan kamu spotuna, üretim bölgelerinde faaliyet gösteren STK'lerle büyük firma ve kuruluşlardan destek talebinde bulunduklarını aktaran Gündeş, bugüne kadar olumlu geri dönüşler aldıklarını ifade ederek, toplantıda Cahit Çetin'den destek talebinde bulundu ve her iki kurumdan destek sözü aldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,