Öne Çıkanlar karaman ziraat odası saksıda limon yetiştiriciliği üretim destekleme Başbakan Binali Yıldırım

Bu haber kez okundu.

Zeytinyagi ihracatcisi yeni sezondan umutlu
 Son 11 sezondur devamıl düşen zeytinyağında ihracatçılar, yeni sezondan umutlu. 91 bin tondan 11 bin tona gerileyen ihracatın, bu yılki yüksek rekolteyle birlikte yeniden artışa geçmesi bekleniyor. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nedim Güreli, düzenlediği basın toplantısında 2011-2012 sezonundan beklentiler hakkında bilgi verdi. Güreli, önümüzdeki sezonda 220 bin tonluk zeytinyağı ve 400-450 bin tonluk zeytin rekoltesi beklediklerini açıklayarak, "Bu sezon hem rekolte hem de ihracat yüzleri güldürecek. Son 4 yıldır dibe vuran zeytinyağı ihracatı rekor kıracak." dedi.

Yeni sezonda rekoltenin 105 bin tonunun iç tüketime gideceğini kaydeden Güreli, geçen sezon 7 bin tona kadar gerileyen ihracatın ise 50 bin ton civarına yükselmesini hedeflediklerini söyledi. Güreli, "Bu sezon Ege'de ihracatı en çok artan sektör biz olacağız, çünkü ihracatımız 100 bin tonlardan 7 bin tona kadar geriledi ki küçük bir artış bile rekor kırmak için yeterli. Bundan sonra her sene katlanarak büyüyen bir sektör haline geleceğiz. Yeni dikilen ağaçlarla birlikte üretimin 600 bin tona ulaşması bekleniyor. Görevimiz ihracatı arttırmak ve Türk zeytinyağını dünyaya tanıtmak." diye konuştu. Zeytinyağı ihracatında önemli olanın süreklilik olduğuna dikkat çeken Güreli, son yıllarda dibe vuran ihracat sebebiyle birçok ihracatçının hisselerini satıp sektörden çekildiğini, dünyaca bilinen birEgeli zeytin firmasının Romanya'daki bir mağazadan çıkmak zorunda kaldığını söyledi. İhracata dört yıldır ara verdikleri için yeni sezona sıfırdan başlayacaklarını belirten Güreli, döviz kuru ve üretim bolluğu sebebiyle Türkiye'nin şanslı olduğunu açıkladı. Ali Nedim Güreli, "Bizim için iyi Pazarlar Uzakdoğu'da. Kötü Pazarlar ise bizden yağ alıp kendi ambalajına koyup bizim pazarlara satan İtalya, İspanya gibi ülkeler. Mecburiyetten bu ülkelere satış yaptık." diye konuştu.

Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında yurtdışından zeytinyağı getirme taleplerinin devam ettiğini vurgulayan Güreli, şunları söyledi: "DİR Filistin'de, Lübnan'da bile var. Dünyada her ülkede serbest, bizde yasak. Muhtemelen bu imkandan yararlanmayacağız ama ihracatın sürekliliği olarak, garanti kartı olarak cebimizde olsun. Bugün bizim köylümüz yağı 6 liraya satıyorsa, ev kadını da 18 liraya yiyorsa bir çarpıklık var. Piyasada oligopol var mı bakmak lazım. İşte üretim artışı, bu çarpıklığı ortadan kaldıracak."

Kendi firmasının 20 bin tona kadar yağ ihraç ettiğini belirten Güreli, geçen günlerde ise 20 ton yağ ithal ettiğini söyledi. Bunu para kazanmak değil, yasaklara karşı olduğu için yaptıklarını ifade eden Güreli, "Hayatımda ilk defa ithalat yaptım. Tüm kimyasal analizi uygundu ama Tarım Bakanlığı yetkilisi uygunluk raporu vermedi. Biz de mahkemeye gittik." dedi.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Emin Demirci ise Romanya başta olmak üzere zeytin pazarlarını komşu ülke Yunanistan'a kaptırdıklarını söyledi. Demirci, "Yunanlar, zeytinleri Mısır'dan alıp Romanya'ya satmaya başladı. Romanya pazarında yüzde 50 pay kaybettik. Kaybettiğimiz pazarları hemen geri almamız mümkün değil. Bu olumsuzlukları yaşamasaydık, 200 milyon dolara yakın zeytin ihracatı yapabilirdik." diye konuştu.

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Grubu Başkanı Metin Ölken de yurtdışında yaptıkları tanıtım çalışmaları hakkında bilgi verdi. Çin ve Japonya'dan alım heyeti getirdiklerini belirten Ölken, yeni dönemde İran ve Irak'tan alıcılar getireceklerini söyledi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,