Öne Çıkanlar can erik hasadı kurban bayramı besi sığırı yetiştiriciliği üretim kefir

Bu haber kez okundu.

Zeytinyağı Sektörünün İhracatta Dönüşü Muhteşem Olacak
 Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nedim Güreli, Ege İhracatçı Birlikleri'nde düzenlediği basın toplantısında, 2011/2012 sezonunda 220 bin tonluk zeytinyağı rekoltesi ile 400-450 bin tonluk zeytin rekoltesi beklediklerini ve ihracatını en fazla arttıran sektör olacaklarını açıkladı.

Yeni sezonda rekoltenin 125-150 bin tonunun iç tüketime gitmesini arzu ettiklerini kaydeden Güreli, geçtiğimiz sezon 7 bin tona kadar gerileyen ihracatın ise 50 bin ton civarına yükselmesini hedeflediklerini söyledi. Güreli, "Bu sezon Ege'de ihracatı en çok artan sektör biz olacağız. Çünkü ihracatımız 100 bin tonlardan 7 bin tona kadar geriledi ki küçük bir artış bile rekor kırmak için yeterli. Bundan sonra her sene katlanarak büyüyen bir sektör haline geleceğiz. Yeni dikilen ağaçlarla birlikte üretimin 600 bin tona ulaşması bekleniyor. Görevimiz ihracatı artırmak, Türk zeytinyağını dünyaya tanıtmak" diye konuştu.

SIFIRDAN BAŞLANACAK

Zeytinyağı ihracatında önemli olanın süreklilik olduğuna dikkat çeken Güreli, son yıllarda dibe vuran ihracat nedeniyle bir çok ihracatçının hisselerini satıp sektörden çekilmek zorunda kaldığını, dünyaca bilinen birEgeli zeytin firmasının Rusya ve Romanya'daki zincir mağazalardan çıkmak zorunda kaldığını söyledi. İhracata 4 yıldır ara verdikleri için yeni sezona sıfırdan başlayacaklarını belirten Güreli, döviz kuru ve üretim bolluğu nedeniyle Türkiye'nin şanslı olduğunu açıkladı. Güreli, "Bizim için iyi Pazarlar Uzakdoğu pazarı. Kötü Pazarlar ise bizden yağ alıp kendi ambalajına koyup bizim pazarlara satan İtalya, İspanya gibi ülkeler. Biz mecburiyetten bu ülkelere satış yapmak zorunda kaldık" dedi.

Dahilde İşleme Rejimi kapsamında yurtdışından zeytinyağı getirme taleplerinin devam ettiğini vurgulayan Güreli, şöyle devam etti: "Dahilde İşleme Rejimi Filistin'de, Lübnan'da bile var. Dünyada her ülkede serbest, bizde yasak. Muhtemelen bu imkandan yararlanmayacağız. Ama ihracatın sürekliliği olarak, garanti kartı olarak cebimizde olsun. Bugün bizim köylümüz yağı 6 liraya satıyorsa, ev kadını da 18 liraya yiyorsa bunda bir çarpıklık var. Piyasada oligopol var mı ona bakmak lazım. İşte üretim artışı bu çarpıklığı ortadan kaldıracak."

"SOSYOLOJİK DEĞER UYMUYOR" DAVASI

Ali Nedim Güreli, bugüne kadar 20 bin tonluk zeytinyağı ihraç etmiş bir insan olarak ödüllendirildiğini ancak gelinen noktada 20 tonluk yağ ithal etmek zorunda kaldığını da belirterek hayatında ilk defa ithalat yaptığını söyledi. Ekonomi Bakanlığı'nın numune alarak onaylamasının ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın aldığı numunenin "Sosyolojik değerlere uymuyor" denerek kabul edilmediğini ifade eden Güreli, "Ben de mahkemeye verdim. Hakkımı sonuna kadar savunacağım" dedi. Güreli ayrıca, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın itirazlarının yüzde 83'ünün haksız çıktığını da sözlerine ekledi.

KOMŞU PAZARI KAPTI

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Emin Demirci ise; Romanya başta olmak üzere zeytin pazarlarını komşu ülke Yunanistan'a kaptırdıklarını söyledi. Demirci, "Romanya'da gelir seviyesi artınca bizden iri zeytin talep etmeye başladılar. Biz bunu temin edemeyince Yunanlılar, Mısır'dan alıp Romanya'ya satmaya başladı. Romanya pazarının yüzde 95-100'üne hâkimken bugün yüzde 50 pazar kaybettik. Kaybettiğimiz pazarları hemen geri almamız mümkün değil. Bu olumsuzlukları yaşamasaydık, 200 milyon dolara yakın zeytin ihracatı yapabilirdik" dedi.

ZZTK TÜRK ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI İMAJI OLUŞTURMAK İÇİN ÇALIŞIYOR

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Metin Ölken ise, ZZTK'nın yapısı ve ZZTK'nın yurtiçi ve yurtdışında yaptığı tanıtım çalışmaları hakkında bilgi verdi. ZZTK'nın Ekonomi Bakanlığı ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği işbirliğinde 2007 yılında kurulduğunu anlatan Ölken, "Yakın gelecekte Türkiye 600 bin ton zeytinyağı ve 800 bin ton zeytin tüketen bir ülke olacak. İnsanlar bir gün kalkıp Türk zeytinyağı tüketmeye karar vermeyecekler, Türk zeytin ve zeytinyağı imajı oluşturmak için çalışıyoruz" diye konuştu.

Çin ve Japonya'dan alım heyeti getirdiklerini belirten Ölken, önümüzdeki günlerde Çin, Japonya ve İran'dan "Zeytin ve Zeytinyağı Alım Heyeti" getireceklerini, zeytin ve zeytinyağı sektörleri açısından potansiyel arz eden ve konumumuzun güçlendirilmesi düşünülen İngiltere, Almanya, Rusya, Çin, Japonya, Romanya, İran, Irak gibi ülkelerde tanıtım çalışmalarına ağırlık vereceklerini söyledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi