Öne Çıkanlar chicago borsası interfresh fuar hatay tarım fuarı ığdır pamuğu özel sektör teşvikleri

Bu haber kez okundu.

Ziraat odası başkanından fiyat tepkisi
BURSA (CİHAN)- Bursa siyah incirinin hasat döneminin başlamasıyla 3 TL’lik fiyatıyla birlikte üreticinin yüzünü güldürdüğünü kaydeden Bursa Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Ahmet Doğan şunları söyledi: “Ancak hasat döneminin başındaki bu güzel tablo hafta sonu fiyatların birden bire 1 buçuk TL seviyesine düşmesiyle alt üst oldu.

Yaptığımız araştırmalar sonucu Ethaphon kullanımı dolayısıyla ihracatta bir aksama olmadığını ve üreticilerimizin sıralı hasat konusunda titiz davrandığını tespit ettik. İncire AB piyasasındaki talepte de düşüş değil aksine artış gözlenmekte. İncir fiyatlarındaki düşme sebebinin bu sebeplerin dışında olarak piyasanın yüzde 60-70’ine hakim olan 4 -5 firmanın aralarında yaptıkları anlaşma sebebi ile düştüğünü tespit ettik. Firmaların bu tavrı direkt olarak çiftçimizin alın terine göz dikmekle eşdeğerdir.”


Ziraat odalarının en önemli görevinin üreticilerin haklarını savunmak olduğuna vurgu yapan Başkan Doğan, sözlerini şöyle tamamladı: “İhracatçı firmaların oligopol piyasa olmanın avantajıyla yaptıkları fiyat kırma oyununu rekabet kuruluna götüreceğiz. Konuyla ilgili hukuki girişimlerimize kısa sürede başlayacağız. Öte yandan bundan sonraki öncelikli hedefimiz özellikle dış piyasalarda talep gören ürünleri kuracağımız üretici birliği ile ihraç etmektir. Üreticimizi alın terlerinde gözü olan ihracatçı firmaların kurdukları tekellere karşı koruyacağız.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi