Öne Çıkanlar mikado kayısı fakıbaba tarım eğitim abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Ziratçilerden, Bitki Koruma Ürünlerinin Eczanelerde Satışına Tepki
ZMO Başkanı Turhan Tuncer, yaptığı basın açıklamasında, Resmi Gazetede 30-31 Mayıs 2012'de yayımlanarak yürürlüğe giren, 6197 Eczacılar ve Eczaneler Hakkındaki Kanun'da yapılan değişiklikle, eczanelerde kullanılan ilaçların arasına ziraatte kullanılan ilaçların da eklendiğini hatırlattı.

Bu ilaçların ziraai mücadelede çok önemli olduğunu vurgulayan Tuncer, ancak bilinçsiz ve yanlış kullanıldığı takdirde insan ve hayvan yaşamını tehlikeye atacak sonuçlara neden olacağını belirtti.

Tuncer, yeterli bilgi birikimine sahip olmayan kişilerin, bitki koruma ürünlerini satmaları durumunda ölümler, sakatlıklar, çevre kirliliği, akut ve kronik zehirlenmeler ve kalıntı gibi olumsuz durumların ortaya çıkacağını söyledi.

Bu ürünlerin çocuk mamaları, biberonlar, beşeri ilaçlar ve kozmetik gibi insan sağlığını doğrudan ilgilendiren ürünlerle birlikte satılmasının son derece yanlış olduğunu ifade eden Tuncer, "Ayrıca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın eczaneleri kontrol yetkisi olmadığı için bu konuda denetim ve cezai yaptırım imkanı bulunmamaktadır. Bu nedenle bitki koruma ürünlerinin eczanelerde satılması, sayılmış olan risklerin yanında denetim boşluğu ve kaosa neden olacaktır" dedi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı