Öne Çıkanlar Bitlis tarım interfresh tohum desteklemesi ordu fındık fiyatları

Bu haber kez okundu.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden anız yangını uyarısı

Erzurum Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından üreticilere anız yakma ve anız yangınları konusunda uyarılarda bulundu.

Erzurum Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Anız yakmak son derece yanlış olup, sonuçta meydana gelen zararları toprağa tekrar kazandırmak çok uzun yıllar alır. Anızın yakılması ile topraktaki organik madde yakılarak yok edilmektedir. Oysa bitkilerin gelişmesi için gerekli olan bitki besin maddelerinin bir kısmının kaynağını, organik maddenin ayrışma ürünü olan humus oluşturur. Ayrıca; toprakta yağış sularının emilmesini, tutulmasını sağlayan, topraktaki kümeleşmeyi temin ederek erozyonla taşınmasını önleyen toprağın iyi havalanmasını sağlayan yine organik maddedir. Anız yakılması sonucunda çok uzun yıllarda oluşmuş toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik dengesi bozulmaktadır. Anız yakılmasını takip eden yıllarda hububatta kök çürüklüğü hastalığı artmaktadır. Sap ve anızın yakılması sonucunda bitkilerin büyümesini teşvik eden karbon ve azot kaybı oluşmaktadır. Çoğumuzun dikkatinden kaçmasına rağmen yakılan anızlardan çıkan dumanların çevreye, insanlara ve tabiata verdikleri zararlar çok ciddi boyutlardadır. Günümüzde anız yakmanın görünen en büyük zararı orman yangınlarına neden olmasıdır. Anız Yakılması doğal dengeyi de bozmaktadır. Bunun sonucu olarak yaban hayvanları yavrularını terk etmekte veya ölmektedir. Aynı zamanda bu alanların çoğu çiftlik hayvanlarının otlakları olarak da kullanılmaktadır. Ülkemiz için maddi ve manevi kayıplara neden olan anız yangınları; kaybolan doğal kaynaklarla birlikte yanmış tarlalar ve ormanlık alanlar kötü bir görüntü sergilemektedirler. Muhtarlıklar tarafından mahallinde umumi vasıtalarla ilan edilerek kamuoyuna duyurulması sağlanacaktır. Anız yakma olaylarını duyduğu halde idari ve adli makamlara duyurmayan muhtarlar ve kamu görevlileri hakkında 5326 Sayılı Kabahatler Kanunun 32’inci maddesi gereğince emre itaatsizlikten; anız yakarak yasaya uymayanlar hakkında da 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 20’nci maddesine dayanılarak 2018 yılında kanuna aykırılık halinde uygulanacak idari para cezaları 28 Aralık 2017 tarih ve 30284 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “ 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun Ek-1. Maddesinin ( c ) bendine aykırı olarak her dekar için 48,58 TL. İdari Para cezası uygulanacaktır. Alınan önlem ve duyurulara rağmen anız yangınına sebep olanlar hakkında, anız yangının orman alanına 4 km mesafede olması halinde 6831 sayılı Orman Kanunun ilgili hükümleri doğrultusunda cezai işlem uygulanacaktır.”

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,