Öne Çıkanlar tarım Gıda teknoloji Domuz vebası dap desteği

Bu haber kez okundu.

'Eskişehir domatesi İstanbulluların damak tadı oldu'

ESKİŞEHİR - Selçuk Kızıldağ

Domates hasadının başlamasıyla Eskişehir'den İstanbul Bayrampaşa Hali'ne tırlar yola çıkmaya başladı.

Eskişehir merkez Tepebaşı ilçesi Cumhuriyet köyü domates üreticileri, hasadın yüzde 90'ını İstanbul'a gönderiyor. Mevsim genelinde yağışların yeterli derecede olması, üreticilerin bir dönümden 10 ton domates elde etmesini sağladı.

Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sezon sonuna kadar sadece Tepebaşı ilçesi üreticilerinin 100 bin ton domatesi vatandaşların sofrasıyla buluşturduğunu söyledi. Günlük İstanbul'a gönderilen tır sayısının 50 civarında olduğunu aktaran Buluşan, "Bir tırın 20 ton olduğunu düşünürsek, günlük İstanbul'a bin ton domates gönderiyoruz. Eskişehir domatesi artık İstanbul'da yaşayan vatandaşlarımızın damak tadı olmuş durumda." dedi.

"Üretici ve tüketici fiyatları arasında ciddi fark var"

Domateste de üretici ve tüketici fiyatları arasında ciddi fark olduğunu belirten Buluşan, şöyle konuştu:

"Üretici, domatesine kilosu 35 ila 50 kuruş arasında piyasa bulabiliyor. Fakat sofradaki domatesin fiyatı en az 2-3 lira. Bu durum üreticiyi hem mağdur ediyor hem de üzüyor. Bu yıl bereket yılı oldu. Gerçekten çok güzel bir sezon geçiriyoruz. Bolluktan bize afet doğuyor. Bunun sebebi de malın çok olup elimizde kalma riski. Sıkıntımızın çözümü sağlam bir tarım politikası. Fiyat ve kalite bakımından iyi bir plan yapmamız gerekiyor. 50 kuruşa satmakta güçlük çeken üreticinin domatesi 3 liraya satılmamalı. Eğer satılacaksa da üreticiye bu anlamda Tarım Bakanlığı sahip çıkarak iyi bir fiyat politikası belirlemeli."

Buluşan, Eskişehir domatesinin kaliteli olmasının en önemli sebeplerinden birinin mevsim şartları olduğunu dile getirerek, "Eskişehir gündüz sıcak, gece serin. Gündüz saatlerinde 35 ila 40 derece sıcağın altında çalışıyoruz. Fakat gece öyle bir serinlik oluyor ki üstünüzü örtmeden uyuyamıyorsunuz. Ürünün kalitesinde bu hava şartlarının önem arz ettiğini düşünüyorum." diye konuştu.

Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,