Öne Çıkanlar trakya eğitim tarım özel sektör teşvikleri ayçiçeği

Bu haber kez okundu.

‘Su İçin Farkındalık’ konferansı gerçekleştirildi

Anadolu Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Kulübü tarafından düzenlenen ve Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Yavuz Kılıç’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘Su İçin Farkındalık’ konferansı Kongre Merkezi Kırmızı Salon’da gerçekleştirildi.

4 kişiden 1’i tatlı suya ulaşamayabilir

‘Su ile ilgili farkındalık yaratmak konusunda siz katılımcıları elçi olarak görüyorum ve hepinize teşekkür ediyorum’ diyen Prof. Dr. Kılıç, “Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünya genelinde 2 milyardan fazla insanın güvenli suya erişiminin olmadığını belirtiyor. Bu doğrultuda Guterres, su yönetimi konusunda adım atılmazsa 2050 yılına kadar en az 4 kişiden birinin tatlı suya erişim sıkıntısı çekeceği uyarısında bulunuyor” ifadelerinde bulundu.

“Türkiye, su kaynakları açısından Ortadoğu’nun en zenginleri arasında”

Ardından konuşmasına devam eden Kılıç, “Türkiye, su kaynakları açısından Ortadoğu’nun en zenginleri arasında yer alırken, Avrupa’nın ise en fakir ülkesi durumunda. Türkiye’de son yıllarda yaşanan kuraklık, çevre kirliliği ve kaynakların bilinçsiz kullanımı nedeniyle 14 göl haritadan silindi. Bunun yanı sıra dünyada da su kullanımının oransal dağılımı gelişmişliğin bir göstergesi olarak görülüyor. Buna göre az gelişmiş ülkelerde tarım amaçlı su kullanımı yüzde 70’ler düzeyinde iken, gelişmiş ülkelerde bu oranın yüzde 35-40 civarında olduğu biliniyor” şeklinde konuştu.

Su sorunun temel nedenleri bunlar

Prof. Dr. Ali Yavuz Kılıç, konuşmasını tamamlarken dünyada yaşanan su sorununa ilişkin temel nedenleri sıralarken, bunların “Küresel iklim değişikliği, kuraklık, ormansızlaştırma, fosil yakıt kullanımının artması, tüketim alışkanlıklarının değişmesi, ekonomik büyüme, küresel nüfus artışı, kentleşme oranının artması, kirlilik, kişisel su kullanım bilincinin olmaması, su yönetim politikaları” olduğunu söyledi.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi