29 Haziran 2017 Perşembe

Et fiyatları altınla yarışınca inek satışları internete düştü

Et fiyatlarının tavan yapması üzerine elinde hayvan bulunan büyük çiftçiler internete yöneldi.

29 Eylül 2010 Çarşamba 19:24
Bu haber 1563 kez okundu
Et fiyatları altınla yarışınca inek satışları internete düştü
Untitled Document

E-fidancim.com Tükiyenin En Büyük online fidan ve tohum satış sitesi 100 tl üzeri kargo bedava www.e-fidancim.com

TH Reklamları

 


Ev ve araba satışında vatandaşların en çok başvurduğu internet adresi 'sahibinden.com' ve benzeri siteler, inek ve dana ilanlarıyla doldu. Çiftçiler özellikle 'kredili hayvan satışlarına uygun' notu düşerek ilan veriyor. İlanlardaki ineklerin fiyatları 3 bin 500 lira ile 10 bin lira arasında değişiyor.

Bu yılın başından itibaren artan et fiyatları büyük ve küçükbaş hayvanı 'altın' ile yarışır hale getirdi. Hükümet Et ve Balık Kurumu'na 100 bin ton kasaplık hayvan ithalat yetkisi verdi. 65 bin ton canlı kasaplık sığır Türkiye'ye getirilirken, düşmeyen et fiyatları için özel sektöre de et ithalatı yetkisi verildi.

Ardından kırmızı ette yaşanan bu krizi aşmak için hükümet bir adım daha attı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı hayvan varlığını arttırmak için 7 yıl vadeli sıfır faizli kredi imkanı getirdi. Ziraat Bankası'nın kullandırdığı faizsiz kredinin hayata geçmesiyle ellerinde hayvan olanlar yüksek fiyattan satmak için pazarlama yöntemlerinin sınırlarını zorlamaya başladı. Şu ana kadar birkaç ilanla sınırlı kalan internetlerdeki satılık inek sayısı 1 ayda 1.200'e çıktı. Boğa sayısı da 117'yi geçti.

Bursa'dan Van'a, Uşak'tan Bolu'ya kadar hemen her ilden bir ilanın bulunduğu internette ineklerin fotoğrafları da yer alıyor. Satıcının iletişim adresinin ineğin yaşının ve cinsinin yer aldığı ilanlarda 'Krediyle hayvan alacaklara uygun ineğim var.' notu da gözlerden kaçmıyor. İneklerin fiyatları 4 bin 500 liradan başlayıp 10 bin liraya kadar çıkıyor. İlanlara ayrıca günlük süt verimi ile buzağı bilgisi de veriliyor. Bazı çiftçiler toptan düve ve dana satışları da yapıyor. Örneğin Burdur'da 10 adet hamile düve 62 bin 500 liraya ilana verilmiş.

BU İNEK FOTOĞRAFTAKİNE BENZEMİYOR

Uşak'ta internet ilanıyla satış yapan Kerim Kazcı, eylül ayından itibaren ilanlarına büyük bir talep geldiğini belirtti. Şu ana kadar internet üzerinden 10 inek sattığını söyleyen Kazcı, "Vatandaş internetten bakıyor arkasından bizim memlekete almaya geliyor. Bazen fotoğraftakine benzemiyor bu inek tepkisiyle de karşılaşıyoruz." diye konuştu.

(CİHAN)
Haber Kaynağı:
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Okul sütü projesini faydalı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV