Öne Çıkanlar Gıda teknoloji çiftçi biber yarışması Adilcevaz

Bu haber kez okundu.

1. Van Tarım Hayvancılık Ve Gıda Fuarı
Van Valiliği, Belediye Başkanlığı, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), Van Ticaret ve Sanayi Odası, KOSGEB ile Tarım İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen 1. Van Tarım Hayvancılık ve Gıda Fuarı Van Altaylı Spor Tesislerinde açıldı.

Onu il dışı olmak üzere 36 firmanın katıldığı fuarda konuşan Vali Karaloğlu, Van'ın sadece Türkiye için değil bölge için çok önemli merkezlerden biri olduğunu söyledi.
Van'ın 3 bin yıl önceden gelen bir tarım ve hayvancılık kültürüne sahip bir kent olduğunu kaydeden Karaloğlu, şöyle konuştu:
''Van, bölgenin tarım, hayvancılık ve ticarette önemli merkezlerinden bir tanesidir. Böyle önemli bir merkezde mutlaka fuarların yapılması gerekiyor. Bu fuarların da sayılarını arttırmamız lazım. Her şeyden önce Van'a yakışır ve ihtiyaçlarını giderecek bir fuar ve kongre merkezine ihtiyacımızın olduğunu iki senedir söylüyoruz. Çalışmalarımız da devam ediyor ve inşallah yakın bir zamanda bir merkezimiz olacak. Bunun çalışmaları son aşamaya geldi.''

-''DÜNYADA İLK SULU TARIMIN YAPILDIĞI TOPRAKLAR''-

Van'da en önemli sektörlerin başında tarım ve hayvancılığın geldiğini ifade eden Karaloğlu, ''Dünyada ilk sulu tarımın yapıldığı topraklar Van'dadır. Buralar Urartular döneminde ilk sulu tarımın yapıldığı alandır. Tekrar bu bölgede tarım ve hayvancılığı geliştirerek, vatandaşımızın gelir ve yaşam seviyesini yükseltebiliriz'' dedi.
Dört gün boyunca ziyarete açık olacak fuarda, Vanlı çiftçiler için çeşitli ürün tanıtımlarının yanı sıra, iş makineleri, gıda, tarımsal ilaçlama ve destekleme konularında da eğitimlerin verileceği belirtildi.
Açılışa, AK Parti Van Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu, Ankara Milletvekili Burhan Kayatürk, Belediye Başkan Yardımcısı Selim Bozyiğit, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, VATSO Başkan Yardımcısı Mustafa Kantarcıoğlu ve kurum müdürleri de katıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı