Öne Çıkanlar interfresh fuar hatay tarım fuarı chicago borsası ığdır pamuğu özel sektör teşvikleri

Bu haber kez okundu.

5. Uluslararası Bolu Beyaz Et Festivali Başladı
BOLU (AA)-  Bolu Belediyesi tarafından Beypiliç, Erpiliç, Bolca Hindi, CP ve Mudurnu Piliç'in sponsorluğunda düzenlenen ve iki gün sürecek olan Festival kapsamında Kardelen Sinemasında "Beyaz Et Sektörünün Ekonomiye Katkısı" konulu panel düzenlendi. Panele AK Parti Bolu Milletvekilleri Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğlulları, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ile davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Panelde konuşma yapan AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, her yıl festivalin daha da güzelleştiğini ifade ederek, "Bolu'da yaşayan halkla, idarecilerle, sektörü temsil eden fabrikalarla, sahiplenmiş olduğumuz bu sektöre, bu festivale ev sahipliği yaptığımız için mutluyuz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde en iyi organize olan ve iyi bir kalite kontrolü olan sektörle karşı karşıyayız. Bolu'da yaşayan insanlar olarak bu sektörün içinde bu sektörle beraber büyümek Bolu'yu da aynı anlamda bir yere getirmek noktasında beyaz et sektörü lokomotif görev görüyor. Bizler Bolu'nun ve sektörün emrindeyiz" dedi.

Vedat Mirmahmutoğulları ise festivalde emeği geçen herkese teşekkür ederek, dünya'da verilen üç mücadelenin en önemlisinin gıda arzını ele geçirme mücadelesi olduğunu söyledi.

Mirmahmutoğulları, "Petrol arz ve yönetimi bir tarafa, su arz ve yönetimi bir tarafa, en önemlisi gıda arz ve yönetimini ele geçirme mücadelesi veriliyor. Bugün dünyada araziler parselleniyor. Güney Kore gidiyor yurt dışında 1 milyon hektar arazi satın alıyor yada 99 yıllığına kiralıyor. Çünkü en stratejik unsur gıda. Gıdanın alanları daralıyor, gıda üretilen yerler daralıyor ve nüfus artıyor. Teknoloji gelişiyor. Tüketim alışkanlıkları değişiyor" şeklinde konuştu.

Mirmahmutoğulları, "Bundan 7-8 yıl önce buğday ekilen 9.3 milyon hektar alandı diyorlar. Şimdi buğday ekim alanını 1.3 milyon hektar küçülttüler diyorlar. Doğru bu kadar alan küçülttük ama üretimi 18, 5 milyon tondan aldık, 21.8 milyon tona çıkarttık. Bu tasarruf ettiğimiz alanda da Mısır ektik. Mısır üretimi de 2 milyon tonlardan 5 milyon tonlara çıktı. Kaynağı rasyonel kullanmada bu değil midir?" diye konuştu.

Beyaz etin ülkenin sigortası olduğunu belirten Mirmahmutoğulları, "Kırmızı ette yaşanan sıkıntıyı kapatan bir sektör. Bu sektörün önemini iyi kavramak lazım. Bundan 7-8 yıl önce 11 bin ton ihracat yaparken sektör şimdi 140 bin ton beyaz et ihracatı yapılıyor. Bu sektörde hizmet veren herkesi kutluyorum" dedi.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz da beyaz et sektörünün Bolu'da çok etkili olduğunu, Bolu'da köyden kente göçü engelleyen, kırsal kalkınmayı sağlayan ve çalışan eleman sayısı ile verimliliği artıran bu sektörü baş tacı ettiklerini ve onun için de bu festivalleri yaptıklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Vedat Mirmahmutoğulları'na plaket takdim etti.

Törende dans toplulukları tarafından gösteriler yapıldı ve beyaz et sektörü temsilcileri tarafından Hükümet Meydanı'na kurulan çadırlarda vatandaşlara tavuk döner ve ayran dağıtıldı.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi