Öne Çıkanlar karaman ziraat odası saksıda limon yetiştiriciliği üretim destekleme Başbakan Binali Yıldırım

Bu haber kez okundu.

AGROTEC 2011 15. Uluslararası Tarım Fuarı Açıldı
 Ankara'da Altınpark'da düzenlenen AGROTEC 2011 15. Uluslararası Tarım Fuarı açıldı. Açılışa Bakan Eker'in yanı sıra, Bosna-Hersek Tarım Bakanı Jerko İvankoviç Lijanoviç, Ankara Valisi Alaattin Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci de katıldı.
Bakan Eker, açılışta yaptığı konuşmada, fuarların, bilginin, en son teknolojinin ve üretimin bir arada bulunduğu alanlar olduğunu vurgulayarak, bu nedenle AGROTEC 2011'in Ankara ve tarım sektörü için çok önemli olduğunu söyledi.
Tarımın artık insanların sadece kendi karınlarını doyurmak için yaptıkları bir faaliyet olmadığını, başka insanların ihtiyaçlarına yönelik de yapıldığını anlatan Bakan Eker, bunun da daha fazla girdi, daha fazla teknoloji ihtiyacı doğurduğunu kaydetti.
Türkiye tarımının, son 8 yılda bu anlayışla yapılandığını belirten Eker, Türk tarımının 8 yıl önce 23 milyar dolar tarımsal hasıla ile dünyada 11. sırada yer alırken, bugün aynı miktar alanda tarımsal 62 milyar dolarlık hasıla ile 7. sıraya yükseldiğini anlattı. Bakan Eker, Türkiye'nin tarımsal hasılada Avrupa'da Fransa, İtalya ve İspanya'yı geride bırakarak 1. sıraya yükseldiğini belirterek, ''Bu nasıl oldu? Daha çok ekipman, daha çok makine kullandık ve doğru bir strateji uyguladık'' dedi.
Tarımda kullanılan 32 makine ve ekipman ile ilgili bir hibe projesi başlattıklarını ve bu kapsamda 2007 yılından bu yana 350 milyon lira hibe aktardıklarını ifade eden Eker, 2010 sonu itibarıyla 78 bin projeye destek verildiğini bildirdi. Bu anlamda çiftçilere bölgelere ve üretilen ürünlere göre en verimli tarımı yapmak için hangi makine ve ekipman gerekiyorsa onların sağlandığını belirten Eker, bu kapsamda yapılan çalışmaların, tarım-sanayi entegrasyonunu ve tarıma dayalı sanayiyi geliştirdiğini ifade etti.

-''DÜNYADA YETERİ KADAR ÜRETİM VAR''-

Dünyanın tarım üretiminin, yeryüzünde yaşayan 7 milyar insana yetecek düzeyde olduğunu vurgulayan Eker, buna karşılık Somali gibi ülkelerde yaşanan açlığa dikkati çekti. Somali ve benzeri ülkelerdeki açlığın dünya gıda üretimindeki yetersizlikten değil, oradaki yoksulluk ve istikrarsızlık gibi başka nedenlerden kaynaklandığını ifade eden Bakan Eker, ''Dünyada bazı ülkeler bazı gıda ürünlerini başka amaçlarla kullanıyorlar. Örneğin mısırı enerji için kullanıyorlar. Böyle olunca spekülasyonlar oluyor, gıda fiyatları artıyor. Fakir ülkeler de bunun altında kalıyor'' diye konuştu.
Somali'ye ve diğer açlık yaşanan ülkelere yardım etmeye devam ettiklerini anlatan Bakan Eker, Somali'ye 50 bin ton buğday karşılığı un yardımında bulunduklarını kaydetti.
Bakanlık olarak, yeni bir çok çalışma yaptıklarını ifade eden Bakan Eker, Lisanslı Depoculuk faaliyetlerinin başladığını, hayvansal ürünlere yönelik piyasa müdahale kurumu oluşturulmasına ilişkin de çalışmaların devam ettiğini belirtti. Bakan Eker, hem üretici, hem de tüketici için makul fiyatlı ürünler sağlamayı amaçladıklarını anlattı.

-ÇİFTÇİLERLE SOHBET ETTİ-

Daha sonra fuarın açılışını yapan Eker, beraberindekilerle, stantları gezdi. Fuara gelen çiftçilerle de sohbet eden Eker'e, çiftçiler, mazot ve gübre fiyatlarındaki yüksekliği şikayet etti. Bakan Eker de Libya, Tunus gibi ülkelerdeki gelişmelerin fiyatları etkilediğini, yine de Türkiye'deki fiyatların dünyadaki fiyatların yüzde 3 daha altında olduğunu söyledi. Şubat ayında 750 milyon liralık desteklemede bulunduklarını anlatan Eker, yine desteklere devam edeceklerini söyledi.

-ATO BAŞKANI BEZCİ-

Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci'de açılışta yaptığı konuşmada, bir ay önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Somali'ye gittiğini hatırlatarak, ''Tarımın ne kadar önemli olduğunu orada bir lokma yiyeceğe, bir damla suya muhtaç olan insanları görünce bir kez daha anladım. Eğer tarıma gerekli önemi vermezsek biz de bir gün o duruma düşebiliriz'' dedi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,