Öne Çıkanlar fakıbaba vairo badem çeşidi Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Antalya EXPO bayrağını devraldı
Dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olarak kabul edilen ‘Dünya Botanik Expo’sunun 2016 yılında Antalya’da düzenlenmesi resmiyet kazandı. Dünya ülkelerinin ev sahipliği yapmak için büyük uğraşlar verdiği Expo, 23 Kasım 2016 yılında Antalya’da yapılacak.
Fransa'nın başkenti Paris'te gerçekleştirilen törende şehir adına bayrağı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Uluslararası Sergiler Bürosu (BİE) Genel Sekreteri Vicente Gonzales Loscarteles'ten aldı. OECD binasında yapılan oylamada, BİE üyesi 150 ülkenin 150 delegesi oy kullandı. Oylama sonucu Antalya’nın Expo 2016’ya ev sahipliği yapması tescillendi.
Expo, bayrağını devralmak için Bakan Eker, CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, Atalya Valisi Ahmet Altıparmak, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Antalya milletvekilleri, Expo Meclisi'ni oluşturan 33 kuruluşun temsilcileri, ilçe belediye başkanları ile gazetecilerden oluşan 250 kişilik bir grup Paris’e çıkarma yaptı.
Eker, Expo Bayrağı’nı devralmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin tarihinde ilk defa expolara ev sahipliği yapacağını belirtti. Eker, "Büyük bir gün yaşıyoruz. Expo 2016'ya ev sahipliği yapmak gelecek yeşil dünya hedefinde ülkeleri bir araya getirmek, uluslararası arenada Türkiye'nin ağırlığını göstermek, Antalya'nın tanıtımı açısından büyük önem arz etmektedir.” dedi. Expoların olimpiyatlar ve dünya futbol kupasından sonraki en büyük organizasyonlar olduğuna dikkat çeken Mehdi Eker, bu tür etkinliklerin farklarının daha uzun ve kalıcı nitelik gösterdiğini kaydetti.
Expo'nun Antalya şehirciliğine de büyük katkısı olacağını kaydeden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, expo alanının botanik exposu dışında da açık kalacak olmasının Antalya'yı çok cazip bir noktaya getireceğini ifade etti. Yıllar önce Antalya'da ortaya çıkan bir fikrin bugünlere kadar gelmesinin gurur verdiğini vurgulayan Eker şunları kaydetti:
“Uzun görünmekle birlikte hiç de uzun olmayan bir süreç bizleri beklemekte. Bu sürenin çok yoğun şekilde başlatılması çok yerinde olacaktır. Biz bunun başka expolara vesile olmasını bekliyoruz. Biz iyi çalışır başarı gösterirsek diğer alanlarda da expolara örnek olacaktır.”

EXPO İLE İLGİLİ KANUN ÇIKACAK
Bundan sonra yapılması gerekenleri de anlatan Bakan Mehdi Eker, öncelikli olarak en kısa sürede bir Expo Kanunu çıkarılacağı bilgisini verdi. Bu kanunun Türkiye'de gerçekleştirilecek tüm expolar için genel bir kanun şeklinde olacağını dile getiren Eker, Expo alanının düzenlenmesi, bu konsepte uygun inşa alanlarının yapılmasının da belli bir plan dahilinde yapılacağını aktardı.
Expo çerçevesinde Antalya'ya yapılması istenen hızlı trenle ilgili gelişmeler hakkında da bilgi veren Eker, yapılacak olan her şeyin Expo Kanunu çıktıktan sonra oluşturulacağını kaydetti. Bu işlerin Ankara’dan yürütülmesine karşı olduğunu vurgulayan Eker, “Ankara'dan uzaktan kumandayla bu işin yapılmaz. Yerinde olur. Bütçesi de buna göre oluşturuluyor. Gelir aktarılacak. Bir kanun çıkacak. Önümüzde 4-5 yıllık bir zaman var. Expo ile ilgili proje yarışmaları yapılacak. Tarım ve botanik ile ilgili bir müze yapılacak, yeni eserler kazandırılacak.” diye konuştu.
Eker, kanun en öncelikli konulardan biri olduğunu belirterek, taslak tamamlanır tamamlanmaz TBMM’ye gönderileceğini duyurdu.

4 MİLYAR EURO GELİR GETİRECEK
Expo 2016’nın Antalya’ya 4 milyar euroya yakın gelir getireceği ve 30 bin istihdam sağlayacağı bekleniyor. 6 ay sürecek etkinliğe 100 ülkeden 5 milyon ziyaretçinin geleceği tahmin ediliyor. Expo çerçevesinde Antalya’da en az 20 bin sosyal ve kültürel etkinlik yapılması planlanıyor.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı