Öne Çıkanlar mikado kayısı muğlada yağmur chicago borsası ayçiçeği ilaç zehirlenmesi

Bu haber kez okundu.

Avrasya’nın en büyük tarım fuarı Antalya'da açıldı
         Üretici ile alıcıyı buluşturarak sektörde önemli bir iş hacmi oluşturan Growtech Eurasia’nın, bu yıl 35 bin metrekarelik alanda 630’un üzerinde katılımcıyı ve 70 bin ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor. Fuarda bu yıl 'Üretimde Biz de Varız' başlığıyla ‘Tarım ve Kadın’ konusunun ele alınacağı bir de konferans düzenlenecek.

        Avrasya’nın en büyüğü olan Growtech’in açılışında konuşan Gıda Tarım ve Havyacılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, fuarın tarımın alt sektörlerini ve tarımsal teknolojileri kapsadığını söyledi.

        Mirmahmutoğulları, 10 yıl önce dünya tarımında 11. sırada bulunan Türkiye’nin Avrupa birinciliğine ve dünya altıncılığına kadar yükseldiğini kaydetti. Türkiye’nin tarım alanında Avrupa’da ‘can kulağıyla sözü dinlenen bir ülke’ haline geldiğini belirten Mirmahmutoğulları, gıda güvenirliği konusunda da önemli mesafeler alındığını dile getirdi.

        Türkiye’nin gıda güvenliğinde ‘tarladan sofraya, ahırdan çatala’ anlayışı benimseyerek zincirin tamamını kontrol altına aldığına işaret eden Mirmahmutoğulları, “Yaş sebze meyvede üretim 38 milyon ton iken 59 milyon ton zirai ilaç kullanan Türkiye şimdi üretimini 45 milyon tona çıkardı. Ama ilaç kullanımını 37 milyon tona çekerek, eskiden şikayetçi olan Rusya’nın ‘Bugün en güvenilir ürünü Türkiye’den alıyoruz’ açıklamasına mahzar olmuş, gıda güvenliği açısından performansı artmıştır.” diye konuştu.

        Bosna Hersek Tarım Bakanı Yardımcısı Suad Camdzıc'in de hazır bulunduğu açılış bölümünün sonunda '5. Growtech Tarım Ödülleri' sahiplerine verildi. Ödüllerin verilmesinin ardından fuarın açılış kurdelesi kesildi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı