Öne Çıkanlar besi sığırı yetiştiriciliği teknoloji interfresh fuar fındık fiyatları arttı aa

Bu haber kez okundu.

Bakan Eker, araştırma merkezinin temelini attı
DİYARBAKIR (CİHAN)- GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Merkezi’nin temel atma töreni yapıldı. Diyarbakır’ın Silvan yolundaki Güneydoğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün bahçesinde inşa edilecek merkezin temeli Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Milletvekilleri, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ile bazı kurum amirleri attı.

Temel atma töreni için düzenlenen törende konuşan Bakan Eker, tarımsal yatırımların kalıcı olduğu gibi, bu alandaki istihdamın da kalıcı olduğunu söyledi. Bunun için yatırımlar yapıp istihdam oluştururken, Türkiye’nin tarımsal alanda kalkınması için gerekli olan araştırmaların yapılmasını da katkıda bulunduklarını kaydetti. Teme attıkları merkezin 10 ay sonra hizmete açılacağını belirten Bakan Eker, burada uluslararası araştırmaların yapılacağını kaydetti. Bakan Eker, Türkiye’nin her bölgesinde birer tane Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün olduğunu anımsatarak, bu merkezin de özellikle Diyarbakır’da olmasını istediklerini söyledi.

Diyarbakır’daki Güneydoğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün bir çok araştırması olduğunu, Türkiye’de şu an kullanılan 22 tohumun bu merkezde geliştirildiğini ifade eden Bakan Eker, “Bundan sonra araştırmalar daha kapsamlı devam edecek. Uluslararası bir çalışma yapılacak. Kafkaslar'a kadar uzanacak. Sadece Türkiye ya da bölgeyle sınırlı kalmayacak.“ ifadelerini kullandı.
Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak’ın konuşmasının ardından merkezin temeli atıldı. Harç dökme butonuna Bakan Eker, Vali Toprak ve milletvekilleri birlikte bastı.
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi